Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Srebrne gody, czyli 25 lat Płocka w województwie mazowieckim

05.11.2024
Ćwierć wieku województwa mazowieckiego to doskonała okazja do podsumowania zmian, jakie zaszły w najważniejszych miastach Mazowsza. W Płocku przez ten czas znacznie poprawiła się infrastruktura i stan bezpieczeństwa, a na rynku pracy nie ma już dwucyfrowego bezrobocia. Za to powodem do niepokoju w Płocku, ale i innych mazowieckich miastach na prawach powiatu, jest z pewnością demografia.
Czytaj dalej

Srebrne gody, czyli 25 lat Siedlec w województwie mazowieckim

29.10.2024
Ćwierć wieku województwa mazowieckiego to doskonała okazja do podsumowania zmian, jakie zaszły w najważniejszych miastach Mazowsza. W Siedlcach przez ten czas znacznie poprawiła się infrastruktura i stan bezpieczeństwa, a na rynku pracy nie ma już dwucyfrowego bezrobocia. Za to powodem do niepokoju w Siedlcach, choć mniejszym niż w innych mazowieckich miastach na prawach powiatu, jest demografia.
Czytaj dalej

Srebrne gody, czyli 25 lat Ostrołęki w województwie mazowieckim

24.10.2024
Ćwierć wieku województwa mazowieckiego to doskonała okazja do podsumowania zmian, jakie zaszły w najważniejszych miastach Mazowsza. W Ostrołęce przez ten czas znacznie poprawiła się infrastruktura i stan bezpieczeństwa, a na rynku pracy nie ma już dwucyfrowego bezrobocia. Za to powodem do niepokoju w Ostrołęce, ale i innych mazowieckich miastach na prawach powiatu, jest z pewnością demografia.
Czytaj dalej

Srebrne gody, czyli 25 lat Radomia w województwie mazowieckim

22.10.2024
Ćwierć wieku województwa mazowieckiego to doskonała okazja do podsumowania zmian, jakie zaszły w najważniejszych miastach Mazowsza. W Radomiu przez ten czas znacznie poprawiła się infrastruktura i stan bezpieczeństwa, a na rynku pracy nie ma już dwucyfrowego bezrobocia. Za to powodem do niepokoju w Radomiu, ale i innych mazowieckich miastach na prawach powiatu, jest z pewnością demografia.
Czytaj dalej

Badanie ankietowe GUS - Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach (PKZ).

02.10.2023
Od 2 do 20 października br. na terenie całej Polski, Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi badanie ankietowe pn. Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach (PKZ). Badanie realizowane będzie przede wszystkim telefonicznie.
Czytaj dalej

Ankieterzy pomogą rolnikom. Rusza druga faza ważnych badań statystycznych

20.06.2023
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całego kraju odbywają się istotne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne. Obowiązek udziału w nich mają wylosowane gospodarstwa rolne. Jeśli rolnik nie wypełnił do 16 czerwca formularza przez Internet, porozmawia teraz osobiście lub telefonicznie z ankieterem.
Czytaj dalej

Ankieterzy pomogą rolnikom. Rusza druga faza ważnych badań statystycznych

20.06.2023
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całego kraju odbywają się istotne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne. Obowiązek udziału w nich mają wylosowane gospodarstwa rolne. Jeśli rolnik nie wypełnił do 16 czerwca formularza przez Internet, porozmawia teraz osobiście lub telefonicznie z ankieterem.
Czytaj dalej

Ruszają ważne badania polskiego rolnictwa! Opcja on-line tylko na początku

31.05.2023
Od 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone istotne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne wśród wylosowanych gospodarstw rolnych. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni będzie można przekazać wymagane informacje przez Internet.
Czytaj dalej

Przedmieścia będą rosnąć, ale nie musi to być „patourbanizacja”

18.11.2022
Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) jednoznacznie pokazują, że Polacy chętnie migrują na obszary podmiejskie. Ten trend będzie się utrzymywać, więc coraz bardziej naglącą potrzebą jest przemyślane planowanie rozwoju przedmieść. Dyskutowali o tym uczestnicy konferencji naukowej III Kongresu Demograficznego pt. „Suburbanizacja. Człowiek – Zmiana – Przestrzeń”, która odbyła się 16 listopada br. w Warszawie.
Czytaj dalej

24 lipca — Święto Policji

21.07.2022
Według stanu na 1 czerwca 2022 r. na terenie województwa mazowieckiego służbę pełniło 14,7 tys. policjantów. Dwie trzecie z nich zajmowało się prewencją, w służbie kryminalnej pracowało 29% mazowieckich policjantów.
Czytaj dalej

17 maja — Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

16.05.2022
Dostęp do Internetu mają już prawie wszystkie gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego. Łączność on-line najczęściej wykorzystywana jest do sprawdzania poczty elektronicznej oraz lektury portali informacyjnych.
Czytaj dalej

Statystyczne Vademecum Samorządowca (SVS) w nowej odsłonie

04.03.2022
Efektem działań nad doskonaleniem dostępności danych statystycznych jest nowa i udoskonalona wersja Statystycznego Vademecum Samorządowca (https://svs.stat.gov.pl/). Jego obszerny zestaw informacji statystycznych dotyczących jednostek samorządowych każdego szczebla pozwala zaspokoić potrzeby informacyjne związane z realizacją zadań bieżących i długofalowych.
Czytaj dalej

21 listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

19.11.2021
Podkreślając znaczenie bezpieczeństwa na drogach oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło trzecią niedzielę listopada jako coroczny Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Od 2005 r. dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych. Jest również okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak pod tym względem prezentuje się Mazowsze?
Czytaj dalej

17 października. Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

15.10.2021
Obchodzony 17 października Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem tej inicjatywy jest uświadamianie opinii publicznej na całym świecie o problemie ubóstwa i konieczności jego zwalczania.
Czytaj dalej

Spisowa gorączka sobotniej nocy!

23.09.2021
Mimo wielokrotnie powtarzanych apeli wielu mieszkańców Mazowsza nie wywiązało się jeszcze z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. To już naprawdę ostatni moment, bo spis kończy się 30 września. Jeśli nie chcesz ryzykować grzywny, wypełnij swój obywatelski obowiązek w najbliższą sobotę (25 września) podczas „Nocy spisowej”. Punkty spisowe będą działać tego dnia w wielu miastach i gminach województwa mazowieckiego.
Czytaj dalej

NSP 2021 - quo vadis na Mazowszu?

24.06.2021
Trwający od 1 kwietnia Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) zbliża się już do półmetka. Wciąż jednak z obowiązku spisowego wywiązał się tylko co trzeci mieszkaniec województwa mazowieckiego. Nad poprawą tego wyniku będą teraz pracować rachmistrzowie terenowi – wywiady spisowe w domach i mieszkaniach rozpoczęły się na Mazowszu 23 czerwca.
Czytaj dalej

Myśl samodzielnie i nie bój się spisu! To nie boli

10.06.2021
Nie chcesz się spisać? Uważasz, że spis jest niepotrzebny? Twierdzisz, że to nielegalna inwigilacja i państwo chce znać twój majątek albo wykorzystać zebrane dane do celów podatkowych? Jeśli masz opory, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), przeczytaj, dlaczego warto to zrobić. Dowiedz się, co zyskasz uczestnicząc w spisie, a co stracisz odmawiając udziału.
Czytaj dalej

Studenci, jeszcze jeden egzamin! Na szczęście krótki i łatwy

01.06.2021
Zaliczenia, egzaminy i wakacje – to dla studentów plan na najbliższe tygodnie. Warto, aby uwzględnili jeszcze jedno ważne wydarzenie. Po raz pierwszy w życiu będą mogli samodzielnie wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Jak zdać ten obywatelski egzamin?
Czytaj dalej

Dzwoni rachmistrz? Skorzystaj z jego pomocy!

24.05.2021
Rachmistrz spisowy to nie akwizytor, natrętny sprzedawca ani wyłudzacz danych. Kiedy do Ciebie dzwoni, robi to po, żeby Ci pomóc wypełnić obowiązek spisowy! Dlatego gdy zobaczysz, że dzwoni 22 828 88 88, odbierz telefon od rachmistrza, wysłuchaj go i od razu spisz się razem z nim! Oszczędzisz na czasie i rachunku telefonicznym.
Czytaj dalej

Spis Powszechny nabiera prędkości - rachmistrzowie rozpoczynają pracę

13.05.2021
Obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) wypełnił już co piąty mieszkaniec województwa mazowieckiego. Chętniej spisują się mieszkańcy miast, szczególnie dobrze wypada pod tym względem Warszawa i jej okolice. Odsetek spisanych osób powinien się dynamicznie zwiększać – do prac spisowych na Mazowszu włącza się bowiem prawie 2,5 tys. rachmistrzów. Na razie będą oni pracować wyłącznie przez telefon.
Czytaj dalej

Jak przygotować się do spisu, aby był on bezpieczny, szczególnie dla osób starszych?

19.04.2021
Po pierwszych dwóch tygodniach Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) można już zdiagnozować najczęstsze pomyłki popełniane przez osoby korzystające z samospisu przez Internet. Najważniejsza porada dla spisujących się osób: warto się dobrze przygotować, dokładnie czytać pytania i podpowiedzi zawarte w aplikacji, a w razie wątpliwości lepiej sprawdzić daną informację i wrócić do formularza później. Na dokończenie spisu mamy 14 dni od pierwszego logowania. Jeśli jednak definitywnie zakończymy spis i potwierdzimy poprawność przekazanych danych – nie ma już możliwości ich poprawiania!
Czytaj dalej

Mazowsze w czołówce samospisu

12.04.2021
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa już ponad tydzień. Mieszkańcy województwa mazowieckiego są jednymi z najbardziej aktywnych osób, obok mieszkańców województwa śląskiego i wielkopolskiego, spisujących się samodzielnie przez Internet. Równie chętnie korzystają z możliwości spisu za pośrednictwem Infolinii.
Czytaj dalej

Policzmy się dla Polski! Rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny 2021

31.03.2021
Od 1 kwietnia będzie trwać największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą będzie samospis internetowy.
Czytaj dalej

Szukasz dodatkowego zarobku? Zostań rachmistrzem!

10.02.2021
Do 16 lutego przedłużony został nabór rachmistrzów Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. To ciekawa praca oferująca nowe doświadczenia zarówno studentom, jak i osobom już zarobkującym. Jeśli jesteś zainteresowany, zgłoś się jak najszybciej do urzędu gminy/miasta, bo w wielu gminach województwa mazowieckiego jest już pełna lub prawie pełna obsada rachmistrzów. Można się też zgłaszać do pracy w innej gminie - przy naborze nie ma wymogu zamieszkiwania w gminie, której będzie się rachmistrzem.
Czytaj dalej

Poszukiwani rachmistrzowie do spisu powszechnego!

04.02.2021
1 kwietnia 2021 r. w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Wciąż jednak znacząca cześć prac spisowych będzie należeć do rachmistrzów spisowych działających telefonicznie lub w terenie. W województwie mazowieckim takich osób potrzeba ok. 2,5 tys., z czego blisko 750 w Warszawie. Nabór potrwa tylko do 9 lutego.
Czytaj dalej

15 listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

13.11.2020
W 2019 r. w województwie mazowieckim odnotowano 3802 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 469 osób, a 4391 osób zostało rannych. W porównaniu z 2018 r. zmniejszyła się liczba wypadków (o 5,8%) i osób rannych (o 6,2%), więcej było za to ofiar śmiertelnych (o 4,7%).
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim (I–III kwartał 2020 r.)

27.10.2020
Między styczniem a wrześniem 2020 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 33,3 tys. mieszkań, z czego 51% w Warszawie. Wśród pozostałych mazowieckich miast na prawach powiatu najwięcej mieszkań przekazano w Siedlcach (449), zaś najmniej w Ostrołęce (211).
Czytaj dalej

17 października - Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

16.10.2020
W 2019 r. w województwie mazowieckim odnotowano poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych, co znalazło odzwierciedlenie w spadku zasięgu trzech rodzajów ubóstwa: skrajnego, relatywnego i ustawowego. Zauważalna pozostawała różnica poziomu życia między aglomeracją warszawską i pozostałą częścią województwa.
Czytaj dalej

Rynek pracy w sierpniu 2020 r.

28.09.2020
W Warszawie stopa bezrobocia bez zmian, w województwie mazowieckim lekko wzrosła. Nieznacznie wyższe niż w lipcu było przeciętnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, ubyło za to ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy.
Czytaj dalej

Jak wyglądał domowy budżet mieszkańców Mazowsza?

25.09.2020
W 2019 r. po raz kolejny odnotowano poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych z województwa mazowieckiego. W porównaniu z 2018 r. osiągały one wyższe dochody, choć jednocześnie rosły też ich wydatki.
Czytaj dalej

22 września - Europejski Dzień Bez Samochodu

21.09.2020
Obchodzony 22 września Dzień Bez Samochodu to kampania proekologiczna zachęcająca mieszkańców do korzystania ze środków komunikacji zbiorowej i rowerów. Dane z 2019 r. pokazują, że alternatywnych metod transportu próbowało coraz więcej mieszkańców Mazowsza i Warszawy. Pytanie, jak to się zmieni w czasie epidemii.
Czytaj dalej

Halo! Jestem rolnikiem i chciałbym się spisać

16.09.2020
Spis przez telefon to rozwiązanie stworzone z myślą o rolnikach, którzy nie posiadają komputera i dostępu do Internetu. Jest to metoda w pełni bezpieczna i wygodna – można się spisać w domu, bez konieczności kontaktu z osobami z zewnątrz. O możliwości spisania się przez telefon będą przypominać rachmistrze dzwoniąc od 16 września do rolników i proponując wypełnienie obowiązku spisowego w ten właśnie sposób.
Czytaj dalej

Rolnicy, czas się spisać!

31.08.2020
Od 1 września trwać będzie największe i najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, czyli Powszechny Spis Rolny. Na Mazowszu obowiązkowi spisowemu podlega ponad 250 tys. gospodarstw rolnych.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lipcu 2020 r.

28.08.2020
Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim utrzymała się na poziomie z czerwca, zaś w Warszawie nieznacznie wzrosła. Zarówno w województwie, jak i w stolicy wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.
Czytaj dalej

Jesienią poznamy sytuację mazowieckich rolników

05.08.2020
Co 10 lat odbywa się najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, czyli Powszechny Spis Rolny. Jego kolejna edycja zostanie zrealizowana w tym roku i będzie trwać od 1 września do 30 listopada. Na Mazowszu obowiązek spisania się będzie miało ponad ćwierć miliona gospodarstw rolnych.
Czytaj dalej

Rynek pracy w czerwcu 2020 r.

29.07.2020
Sytuacja na mazowieckim i warszawskim rynku pracy pozostała w czerwcu stabilna. Wprawdzie stopa bezrobocia była nieco wyższa niż w maju, ale jednocześnie wzrosło przeciętne zatrudnienie i miesięczne wynagrodzenie brutto. Przybyło też ofert pracy.
Czytaj dalej

24 lipca — Święto Policji

24.07.2020
24 lipca obchodzone jest w Polsce Święto Policji. Data ta nawiązuje do tradycji przedwojennych – tego dnia w 1919 r. Sejm II Rzeczypospolitej powołał do istnienia Policję Państwową. Z tej okazji kilka najważniejszych danych podsumowujących pracę mazowieckich policjantów.
Czytaj dalej

O największym skarbie Mazowsza, czyli o dzieciach

09.07.2020
Mazowsze jest jednym z zaledwie dwóch województw, w których w latach 2012-2018 wzrosła liczba dzieci i młodzieży. Stabilny rozwój demograficzny województwa w nadchodzących latach stoi jednak pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej

Rynek pracy w maju 2020 r.

30.06.2020
W maju stopa bezrobocia nieco wzrosła – zarówno w Warszawie, jak i w całym województwie mazowieckim. Dobra wiadomość: w porównaniu z kwietniem znacznie zwiększyła się liczba zgłoszonych do urzędów pracy ofert zatrudnienia.
Czytaj dalej

Rynek pracy w kwietniu 2020 r.

29.05.2020
Rynek pracy Warszawy i Mazowsza odczuł w kwietniu efekty epidemii. Odnotowano nieznaczny wzrost stopy bezrobocia i kilkuprocentowy spadek przeciętnego wynagrodzenia brutto.
Czytaj dalej

17 maja — Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

15.05.2020
Zdecydowana większość osób mieszkających na Mazowszu ma dostęp do Internetu i korzysta z niego codziennie. Mieszkańcy naszego województwa najczęściej łączą się z siecią, aby sprawdzić pocztę elektroniczną, przeczytać wiadomości lub posłuchać muzyki.
Czytaj dalej

Jednym kliknięciem „Obserwuj Mazowsze i Warszawę”

11.05.2020
Mieszkasz na Mazowszu i chcesz na bieżąco śledzić sytuację w województwie? Analizujesz postęp epidemii koronawirusa i zastanawiasz się, jak długo ona potrwa? A może rozglądasz się za nowym mieszkaniem i czekasz na najlepszy moment na transakcję? W tym wszystkim pomoże ci dashboard „Obserwuj Mazowsze i Warszawę” - nowe internetowe narzędzie Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Czytaj dalej

Rynek pracy w marcu 2020 r.

29.04.2020
Mimo narastania epidemii koronawirusa podstawowe wskaźniki dla rynku pracy w Warszawie i województwie mazowieckim pozostały w marcu stabilne. W Warszawie stopa bezrobocia pozostała na poziomie z lutego, zaś na Mazowszu nawet lekko spadła. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się, ale nieznacznie.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I kwartale 2020 r.

24.04.2020
W I kwartale 2020 r. na terenie Mazowsza oddano do użytkowania o 402 mieszkania mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się za to liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Czytaj dalej

Spis próbny w gminie Lesznowola – można się już spisać przez telefon!

07.04.2020
W gminie Lesznowola i w 15 innych gminach w Polsce przez cały kwiecień trwa spis próbny, czyli próba generalna przed zaplanowanym na 2021 rok Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Od 8 kwietnia pomocą spisywanym mieszkańcom będą służyć ankieterzy telefoniczni.
Czytaj dalej

Zostań w domu i spisz się bezpiecznie! Rozpoczyna się spis próbny w gminie Lesznowola

01.04.2020
Spis próbny, czyli próba generalna przed zaplanowanym na 2021 rok Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, został w obliczu epidemii koronawirusa ograniczony do dwóch bezpiecznych metod: samospisu internetowego i spisu telefonicznego.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lutym 2020 r.

30.03.2020
W lutym stopa bezrobocia i przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw utrzymały się w Warszawie i w województwie mazowieckim na poziomie ze stycznia. Spadła natomiast liczba ofert zatrudnienia zgłaszanych do urzędów pracy.
Czytaj dalej

Statystyka o kobietach z Warszawy i Mazowsza

05.03.2020
Według stanu w dniu 30 czerwca 2019 r. w województwie mazowieckim mieszkało 2 mln 822 tys. kobiet. Liczba ta w porównaniu z 2009 r. zwiększyła się o 97,6 tys., tj. o 3,6%. Również w Warszawie przybyło kobiet - w stosunku do 2009 r. liczba warszawianek wzrosła o 36,2 tys. (więcej o 3,9%).
Czytaj dalej

Rynek pracy w styczniu 2020 r.

28.02.2020
W porównaniu z grudniem 2019 r. znacząco wzrosła liczba ofert pracy zgłaszanych do warszawskich i mazowieckich urzędów pracy.
Czytaj dalej

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

21.02.2020
W 2019 r. w województwie mazowieckim doszło do 115 tys. przestępstw, z czego 50 tys. popełniono w Warszawie. W stosunku do 2018 r. ich liczba wzrosła zarówno w województwie, jak i w stolicy, odpowiednio o 2% i 7%.
Czytaj dalej

Rynek pracy w grudniu 2019 r.

29.01.2020
W Warszawie stopa bezrobocia bez zmian, w województwie mazowieckim nieznacznie wzrosła. Wyższe niż w listopadzie było przeciętne wynagrodzenie brutto – zarówno w stolicy, jak i na całym Mazowszu.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w 2019 r.

23.01.2020
W 2019 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 43103 mieszkania, z czego połowę w Warszawie. W porównaniu z 2018 r. liczba wybudowanych lokali mieszkalnych na Mazowszu była wyższa o 5%, natomiast w stolicy spadła o 8%.
Czytaj dalej

Rynek pracy w listopadzie 2019 r.

02.01.2020
W Warszawie i w województwie mazowieckim stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z października. Spadło natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto liczone zarówno dla stolicy, jak i dla całego Mazowsza.
Czytaj dalej

Płock i Mazowsze – co statystyki z ostatnich 20 lat mówią o wyzwaniach na przyszłość

16.12.2019
Upływające w tym roku 20-lecie istnienia województwa mazowieckiego to doskonała okazja do statystycznego podsumowania zmian zachodzących w województwie i najważniejszych miastach Mazowsza. Analiza danych z dwóch ostatnich dekad daje też jednocześnie możliwość przyjrzenia się najważniejszym wyzwaniom na przyszłość.
Czytaj dalej

Radom i Mazowsze – co statystyki z ostatnich 20 lat mówią o wyzwaniach na przyszłość

12.12.2019
Upływające w tym roku 20-lecie istnienia województwa mazowieckiego to doskonała okazja do statystycznego podsumowania zmian zachodzących w województwie i najważniejszych miastach Mazowsza. Analiza danych z dwóch ostatnich dekad daje też jednocześnie możliwość przyjrzenia się najważniejszym wyzwaniom na przyszłość.
Czytaj dalej

Ostrołęka i Mazowsze – co statystyki z ostatnich 20 lat mówią o wyzwaniach na przyszłość

10.12.2019
Upływające w tym roku 20-lecie istnienia województwa mazowieckiego to doskonała okazja do statystycznego podsumowania zmian zachodzących w województwie i najważniejszych miastach Mazowsza. Analiza danych z dwóch ostatnich dekad daje też jednocześnie możliwość przyjrzenia się najważniejszym wyzwaniom na przyszłość.
Czytaj dalej

Siedlce i Mazowsze – co statystyki z ostatnich 20 lat mówią o wyzwaniach na przyszłość

06.12.2019
Upływające w tym roku 20-lecie istnienia województwa mazowieckiego to doskonała okazja do statystycznego podsumowania zmian zachodzących w województwie i najważniejszych miastach Mazowsza. Analiza danych z dwóch ostatnich dekad daje też jednocześnie możliwość przyjrzenia się najważniejszym wyzwaniom na przyszłość.
Czytaj dalej

Powiat ciechanowski i Mazowsze – co statystyki z ostatnich 20 lat mówią o wyzwaniach na przyszłość

03.12.2019
Upływające w tym roku 20-lecie istnienia województwa mazowieckiego to doskonała okazja do statystycznego podsumowania zmian zachodzących w województwie i najważniejszych miastach Mazowsza. Analiza danych z dwóch ostatnich dekad daje też jednocześnie możliwość przyjrzenia się najważniejszym wyzwaniom na przyszłość.
Czytaj dalej

Rynek pracy w październiku 2019 r.

03.12.2019
W porównaniu z wrześniem stopa bezrobocia obniżyła się zarówno w Warszawie, jak i na Mazowszu: odpowiednio z 1,4% do 1,3% oraz z 4,5% do 4,4%. Październik przyniósł też wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stolicy i w województwie.
Czytaj dalej

Rynek pracy we wrześniu 2019 r.

28.10.2019
Niższe niż w sierpniu było przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto – zarówno w stolicy, jak i na całym Mazowszu. W Warszawie stopa bezrobocia nie zmieniła się, a w województwie nieznacznie spadła.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim I-III kw. 2019 r.

23.10.2019
W okresie trzech kwartałów 2019 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 30,2 tys. mieszkań, z czego 50% w Warszawie. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba nowych mieszkań wzrosła w województwie o 5%, natomiast w Warszawie spadła o 10%.
Czytaj dalej

17 października - Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

15.10.2019
Mimo poprawy przeciętnej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych, w 2018 r. wzrósł na Mazowszu zasięg ubóstwa ekonomicznego. Wskaźniki ubóstwa dla województwa mazowieckiego są wyraźnie wyższe, jeśli z wyliczeń wyłączymy Warszawę i okolice.
Czytaj dalej

Spis Próbny w gminie Czerwińsk nad Wisłą – ważny test przed spisem powszechnym w 2021 roku

02.10.2019
Raj dla miłośników historii i truskawek – tak najkrócej można opisać gminę Czerwińsk nad Wisłą. To jedna z dwóch gmin w Polsce, w której odbędzie się spis próbny przed zaplanowanym na 2021 r. Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań.
Czytaj dalej

Rynek pracy w sierpniu 2019 r.

27.09.2019
Stopa bezrobocia w Warszawie i w województwie mazowieckim pozostała na poziomie z lipca (odpowiednio 1,4% i 4,5%). Wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie liczone dla województwa, natomiast spadło w stolicy.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lipcu 2019 r.

29.08.2019
Stopa bezrobocia w Warszawie i w województwie mazowieckim utrzymała się na poziomie z czerwca. Niewielki spadek zanotowano natomiast w przypadku przeciętnego wynagrodzenia brutto.
Czytaj dalej

Rynek pracy w czerwcu 2019 r.

29.07.2019
W Warszawie stopa bezrobocia pozostała bez zmian trzeci miesiąc z rzędu. Na warszawskich bezrobotnych w urzędach pracy czekało znacznie mniej ofert zatrudnienia niż w maju br.
Czytaj dalej

Rynek pracy w maju 2019 r.

01.07.2019
W Warszawie stopa bezrobocia bez zmian, w województwie mazowieckim lekko spadła. W stolicy na jedną ofertę pracy przypadało dwukrotnie mniej bezrobotnych niż przeciętnie na Mazowszu.
Czytaj dalej

Rynek pracy w kwietniu 2019 r.

31.05.2019
Spadek stopy bezrobocia odnotowano zarówno w Warszawie, jak i w całym województwie. Nieco niższe niż w marcu było też przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw.
Czytaj dalej

30 maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

29.05.2019
Piecza zastępcza jest sprawowana, gdy biologiczni rodzice nie mogą opiekować się i wychowywać swoich dzieci. Na Mazowszu w rodzinach zastępczych żyje prawie 4,7 tys. dzieci.
Czytaj dalej

17 maja — Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

15.05.2019
W 2018 r. łącze internetowe posiadało w województwie mazowieckim 88% gospodarstw domowych i 97% przedsiębiorstw. Wciąż jednak co szósty mieszkaniec Mazowsza nigdy nie korzystał z Internetu.
Czytaj dalej

Rynek pracy w marcu 2019 r.

29.04.2019
W Warszawie stopa bezrobocia pozostała na poziomie z lutego, w województwie nieco spadła. Kilkuprocentowy wzrost zanotowano w przypadku wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I kw. 2019 r.

24.04.2019
W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku znacznie spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia. Nieco mniej było też mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Czytaj dalej

Wielkanoc 2019 - ceny wybranych towarów w Warszawie i na Mazowszu

18.04.2019
Spośród wybranych do analizy produktów i usług zauważalny jest wzrost cen większości z nich. Dotyczy to zarówno stolicy, jak i województwa mazowieckiego.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lutym 2019 r.

28.03.2019
W porównaniu ze styczniem stopa bezrobocia i wynagrodzenia pozostały w Warszawie i na Mazowszu praktycznie bez zmian. Wyraźnie spadła za to liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy.
Czytaj dalej

Rynek pracy w styczniu 2019 r.

28.02.2019
Czwarty miesiąc z rzędu zanotowano w Warszawie stopę bezrobocia na poziomie 1,5%. W województwie mazowieckim wskaźnik ten przekroczył nieznacznie 5%. W porównaniu z grudniem wyraźnie wzrosła liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy.
Czytaj dalej

Bezrobotni zarejestrowani w dzielnicach Warszawy w końcu IV kwartału 2018 r.

21.02.2019
Wśród zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie przeważały kobiety. Statystyczny bezrobotny pochodził z Pragi-Południe, miał 35-44 lata, posiadał wykształcenie wyższe, staż pracy do 1 roku i pozostawał bez pracy dłużej niż 24 miesiące.
Czytaj dalej

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

21.02.2019
Po kilku latach spadków 2018 rok przyniósł w Warszawie i na Mazowszu wzrost ogólnej liczby przestępstw. Jednocześnie wzrosła wykrywalność sprawców.
Czytaj dalej

Rynek pracy w grudniu 2018 r.

29.01.2019
Stopa bezrobocia w Warszawie pozostała bez zmian, zaś w województwie mazowieckim nieznacznie wzrosła. Zarówno w stolicy, jak i na całym Mazowszu wyższe niż w listopadzie było przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w 2018 roku

29.01.2019
W 2018 r. na Mazowszu oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej, ale zmniejszyła się ich przeciętna powierzchnia użytkowa. Ponad połowa nowych mieszkań w województwie była zlokalizowana na terenie Warszawy.
Czytaj dalej

Rynek pracy w listopadzie 2018 r.

07.01.2019
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w listopadzie 1,5%, zaś w województwie mazowieckim 4,8%. Oba wskaźniki pozostały na tym samym poziomie, co w październiku.
Czytaj dalej

Zakupy na Boże Narodzenie – co będzie tańsze, a co droższe niż przed rokiem?

21.12.2018
Większość produktów świątecznych w Warszawie i na Mazowszu będzie droższa niż rok temu. Potaniała za to elektronika: tablety, laptopy oraz gry na konsole.
Czytaj dalej

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Radomia

03.12.2018
We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Radomiu, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania. ​
Czytaj dalej

Rynek pracy w październiku 2018 r.

30.11.2018
Stopa bezrobocia w Warszawie to już tylko 1,5%. Zarówno w stolicy, jak i w województwie, wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.
Czytaj dalej

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Siedlec

29.11.2018
We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Siedlcach, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania.
Czytaj dalej

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Płocka

23.11.2018
We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Płocku, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania.
Czytaj dalej

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Ostrołęki

21.11.2018
We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Ostrołęce, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania.
Czytaj dalej

18 Listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

16.11.2018
Prawdopodobieństwo śmierci w wypadku jest dla mieszkańców Mazowsza wyższe niż średnia krajowa. W dalszym ciągu poważnym zagrożeniem pozostają nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego.
Czytaj dalej

Czas na nową siedzibę, czyli jak migrują firmy z Ciechanowa

16.11.2018
We wszystkich miastach subregionalnych Mazowsza, również w Ciechanowie, firmy zdecydowanie częściej przenoszą swoją siedzibę poza obszar miasta, przy czym w większości przypadków wybierają nową lokalizację w niewielkim oddaleniu od dotychczasowej. Najczęściej migrują przedsiębiorstwa młode, działające krócej niż 5 lat. Migracje przedsiębiorstw są ściśle powiązane z decyzjami ich właścicieli o zmianie miejsca zamieszkania.
Czytaj dalej

Śmieci na Mazowszu coraz więcej, a ich segregacja kuleje

31.10.2018
Przeciętny mieszkaniec Mazowsza wytwarza rocznie prawie 300 kg śmieci, z których ponad połowa trafia do odzysku. Odpady zebrane selektywnie stanowią jedną czwartą ogólnej masy odpadów komunalnych.
Czytaj dalej

Rynek pracy we wrześniu 2018 r.

26.10.2018
Stopa bezrobocia spadła zarówno w stolicy, jak i w województwie mazowieckim. W Warszawie wynosi ona już tylko 1,6%. O jeden procent obniżyło się przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w okresie trzech kwartałów 2018 r.

25.10.2018
Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku na terenie województwa mazowieckiego, ale ich przeciętna powierzchnia była mniejsza niż przed rokiem. Ponad połowa nowych lokali mieszkalnych na Mazowszu miała warszawski adres.
Czytaj dalej

Coraz mniej mieszkańców Mazowsza żyje w ubóstwie

15.10.2018
W województwie mazowieckim ubóstwo pozostaje poważnym problemem, ale jego zasięg maleje. Ze złą sytuacją materialną częściej borykają się mieszkańcy obszarów oddalonych od stolicy.
Czytaj dalej

Co wiemy o mazowieckich nauczycielach?

12.10.2018
W roku szkolnym 2017/18 we wszystkich typach placówek szkolnych województwa mazowieckiego (bez szkół wyższych) pracowało łącznie 76 tys. nauczycieli, z czego 26 tys. w Warszawie. Zdecydowaną większość kadry pedagogicznej stanowiły kobiety. Jedynie wśród nauczycieli akademickich przeważali mężczyźni.
Czytaj dalej

Rynek pracy w sierpniu 2018 r.

28.09.2018
W porównaniu z lipcem stopa bezrobocia pozostała bez zmian – zarówno w Warszawie, jak i w województwie mazowieckim. Minimalnie obniżyło się przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.
Czytaj dalej

22 września - Dzień Bez Samochodu

21.09.2018
Obchodzony 22 września Dzień Bez Samochodu to międzynarodowa kampania zachęcająca mieszkańców do korzystania ze środków komunikacji zbiorowej i rowerów. Do tej inicjatywy już po raz kolejny włączają się miasta województwa mazowieckiego.
Czytaj dalej

Zakupy do szkoły – co będzie droższe, a co tańsze niż rok temu?

30.08.2018
Większość artykułów szkolnych w Warszawie i w województwie mazowieckim jest droższa niż rok temu. Potaniały za to komputery przenośne, tablety i drukarki wielofunkcyjne.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lipcu 2018 r.

29.08.2018
W stolicy spadła stopa bezrobocia, natomiast w województwie utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca. Coraz mniej ofert trafia do urzędów pracy.
Czytaj dalej

2018 – Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

27.07.2018
Co dziesiąty polski zabytek znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Wśród nich jest pięć pomników historii, czyli obiektów o szczególnej wartości historycznej.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I półroczu 2018 r.

27.07.2018
W pierwszym półroczu 2018 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 18559 mieszkań, z czego 55% w Warszawie. Poza stolicą najwięcej mieszkań przekazano w powiecie piaseczyńskim (1215) i wołomińskim (775); najmniej powstało w powiecie łosickim (16).
Czytaj dalej

Rynek pracy w czerwcu 2018 r.

27.07.2018
Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim minimalnie spadła, zaś w Warszawie pozostała na stabilnym niskim poziomie. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2%.
Czytaj dalej

24 lipca — Święto Policji

23.07.2018
Mieszkańcy Mazowsza dobrze oceniają pracę Policji, a liczba stwierdzonych przestępstw w województwie mazowieckim i w Warszawie z roku na rok spada. Doroczne święto policjantów to doskonała okazja do statystycznego podsumowania ich pracy.
Czytaj dalej

Rynek pracy w maju 2018 r.

28.06.2018
Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w Warszawie i w województwie mazowieckim. Zatrudnienie pozostało na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej, zmniejszyło się natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.
Czytaj dalej

Co wiemy o mazowieckich dzieciach? Nowa publikacja Urzędu Statystycznego w Warszawie

01.06.2018
Osoby w wieku 0-18 lat stanowiły jedną piątą województwa mazowieckiego. Na wsi odsetek dzieci i młodzieży (21%) był nieco wyższy niż w miastach (19%). Mazowieccy statystycy przygotowali szczegółowe opracowanie na temat dzieci i młodzieży w naszym województwie.
Czytaj dalej

Seminarium „Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa mazowieckiego w 2017 roku”

01.06.2018
W dniu 29 maja 2018 r. w Urzędzie Statystycznym w Warszawie odbyło się seminarium Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa mazowieckiego w 2017 r. Podczas pierwszej części seminarium zaprezentowano aktualne dane dotyczące województwa wraz z ich merytoryczną oceną. Druga część spotkania poświęcona była aktywnemu przepływowi informacji w regionie. Spotkanie zakończyła debata z udziałem zaproszonych gości na temat potrzeb informacyjnych instytucji publicznych i użyteczności samej informacji statystycznej.
Czytaj dalej

Rynek pracy w kwietniu 2018 r.

30.05.2018
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie pozostała na tym samym poziomie co w marcu br., natomiast w województwie mazowieckim nieznacznie spadła.
Czytaj dalej

30 Maja Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30.05.2018
30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W województwie mazowieckim większość rodzin zastępczych to rodziny spokrewnione z dzieckiem. Niemal 80% osób sprawujących funkcję rodzinnej pieczy zastępczej miało powyżej 40 lat.
Czytaj dalej

Badania rolne na Mazowszu

23.05.2018
Jaka jest obecnie kondycja gospodarstw rolnych na Mazowszu, jak wygląda struktura zasiewów, stosowanie nawozów oraz zabiegów ochrony roślin?
Czytaj dalej

17 maja — Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

16.05.2018
Według danych z 2017 r. województwo mazowieckie przodowało w skali kraju pod względem odsetka gospodarstw domowych posiadających w domu komputer oraz dostęp do Internetu. Mieszkańcy Mazowsza byli też bardzo aktywni jako klienci sklepów internetowych.
Czytaj dalej

Rynek pracy w marcu 2018 r.

30.04.2018
Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w Warszawie i w województwie mazowieckim. W porównaniu z poprzednim miesiącem w urzędach pracy pojawiło się więcej ofert zatrudnienia.
Czytaj dalej

28 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych

26.04.2018
W 2017 r. na terenie województwa mazowieckiego doszło do 10,8 tys. wypadków przy pracy, czyli o 2,3% więcej niż w 2016 r. Wśród poszkodowanych najwięcej było sprzedawców, kierowców i operatorów maszyn.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I kwartale 2018 r.

25.04.2018
W porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. do użytku zostało oddanych więcej mieszkań. Spadła za to przeciętna powierzchnia nowych lokali.
Czytaj dalej

11 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

10.04.2018
Wśród bezrobotnych w Warszawie i w województwie mazowieckim kobiet jest nieco więcej niż mężczyzn. Wciąż wysoki pozostaje odsetek osób wyrejestrowanych z ewidencji bezrobotnych z powodu braku gotowości do pracy.
Czytaj dalej

Ile mamy komputerów, czyli społeczeństwo informacyjne w liczbach

29.03.2018
Ile mamy komputerów, czy mieszkańcy Mazowsza chętnie dokonują zakupów przez Internet, jakim zainteresowaniem cieszą się internetowe usługi administracji publicznej?
Czytaj dalej

Rynek pracy w lutym 2018 r.

28.03.2018
Wskaźniki bezrobocia w Warszawie i w województwie mazowieckim pozostały na identycznym poziomie co w styczniu. Spadła natomiast liczba ofert zgłaszanych do urzędów pracy.
Czytaj dalej

Słaba płeć? Nic z tych rzeczy! Kobiety z Warszawy i Mazowsza w statystycznym zwierciadle

08.03.2018
Żyją dłużej od mężczyzn. Przeważają w pokojach nauczycielskich, za to mniej ich w samorządach lokalnych. Na dziecko decydują się w okolicach trzydziestki. Co o realiach życia warszawskich i mazowieckich kobiet mówi statystyka?
Czytaj dalej

Wzrósł import świń

02.03.2018
Wstępne wyniki przeprowadzonego w grudniu 2017 r. badania trzody wskazują, że import świń wzrósł o 6,5%. Wynika to m in. z ograniczonej produkcji prosiąt, wykazanej w poprzednich edycjach badania. Czy kolejna edycja badania potwierdzi zaobserwowane tendencje?
Czytaj dalej

Rynek pracy w styczniu 2018 r.

01.03.2018
Stopa bezrobocia w Warszawie utrzymała się na poziomie 2%. Natomiast niewielki wzrost bezrobocia odnotowano w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego w styczniu 2018 r.

01.03.2018
W styczniu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ukształtowało się na poziomie 1489,9 tys. osób i było o 3,4% wyższe niż przed rokiem. Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu br. osiągnęła wartość (w cenach bieżących) 23405,5 mln zł i była (w cenach stałych) o 15,3% wyższa niż przed rokiem; w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 6,0%. W styczniu br. przekazano do użytkowania 3930 mieszkań, tj. o 111 (o 2,9%) więcej niż przed rokiem. Najwięcej mieszkań wybudowali deweloperzy – 3054 (77,7% ogólnej ich liczby), a w dalszej kolejności inwestorzy indywidualni – 840 (21,4%).
Czytaj dalej

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

21.02.2018
Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 r. w województwie mazowieckim odnotowano niemal 104 tys. przestępstw, w tym w Warszawie – blisko 46 tys.
Czytaj dalej

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy na koniec IV kwartału 2017 r.

15.02.2018
Statystyczny bezrobotny pochodzi z dzielnicy Praga-Południe, ma 35-44 lata, posiada wykształcenie wyższe, jego staż zawodowy jest krótszy niż 1 rok, a bez pracy pozostaje dłużej niż 2 lata.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w 2017 r.

31.01.2018
W 2017 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania ponad 37 tys. mieszkań. Przez trzy kwartały 2017 r. liczba oddanych mieszkań była niższa niż w roku ubiegłym. Czwarty kwartał był rekordowy i jego wynik sprawił, że cały 2017 r. był lepszy niż 2016 r.
Czytaj dalej

Rynek pracy w grudniu 2017 r.

30.01.2018
W grudniu stopa bezrobocia w Warszawie spadła do 2%. Ostatni raz na takim poziomie zanotowano ją w styczniu 2009 r.
Czytaj dalej

Migracje w Warszawie - kto się wprowadza, a kto wyprowadza

04.01.2018
Na przeprowadzkę do Warszawy decyduje się znacząca liczba Polaków, zwłaszcza osób młodych. Kusi ich różnorodny rynek pracy, dostęp do edukacji, służby zdrowia oraz kultury. Nawet ci, którzy wyprowadzają się ze stolicy, wybierają miejscowości położone w jej sąsiedztwie.
Czytaj dalej

Rynek pracy w listopadzie 2017 r.

02.01.2018
Stopa bezrobocia w Warszawie i w województwie mazowieckim pozostała na tym samym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wzrosło natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.
Czytaj dalej

Czy wyższe niż przed rokiem ceny żywca wołowego i wieprzowego zachęcają do zwiększania hodowli?

30.11.2017
Prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny badania pogłowia zwierząt wśród rolników wskazują, że w czerwcu 2017 roku, w porównaniu do czerwca 2016 roku, w Polsce wzrosło pogłowie bydła o 3,4%, a świń o 4,5%. Czy tendencja ta potwierdzi się w kolejnej edycji badań?
Czytaj dalej

Rynek pracy w październiku 2017 r.

29.11.2017
Stopa bezrobocia wciąż spada - zarówno w Warszawie, jak i w województwie mazowieckim. Wśród poszukujących pracy nieco więcej jest kobiet niż mężczyzn.
Czytaj dalej

19 listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

16.11.2017
Ryzyko śmierci w wypadku drogowym jest na Mazowszu o 20% wyższe niż średnio w kraju. Za większość wypadków na terenie województwa odpowiadają kierowcy.
Czytaj dalej

17 listopada – Międzynarodowy Dzień Studenta

16.11.2017
Na początku roku akademickiego 2016/17 w 94 szkołach wyższych mających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego kształciło się 274 tys. osób. Wśród studentów przeważały kobiety.
Czytaj dalej

Mazowsze sadownictwem stoi! Badanie sadów – co nam pokaże?

06.11.2017
Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się ponad 30 % powierzchni sadów w Polsce. Jak wygląda struktura odmian i gatunków oraz jaka jest kondycja polskiego sadownictwa? Na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź dzięki Badaniu sadów według gatunków i odmian.
Czytaj dalej

Rynek pracy we wrześniu 2017 r.

27.10.2017
W Warszawie stabilizacja, zaś w województwie dalszy spadek. Tak wyglądały wrześniowe wskaźniki bezrobocia dla Mazowsza.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim po trzech kwartałach 2017 r.

27.10.2017
W trakcie trzech kwartałów 2017 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 24,3 tys. mieszkań, z czego 49,6% w Warszawie. Wśród powiatów najwięcej mieszkań przekazano w powiecie wołomińskim (1180), najmniej w lipskim (32).
Czytaj dalej

Migracje i rozwój infrastruktury technicznej w województwie mazowieckim w latach 2004-2015

13.10.2017
Analitycy Urzędu Statystycznego w Warszawie zbadali krajowe migracje mieszkańców Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Radomia i Siedlec oraz rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej województwa mazowieckiego w kontekście procesów demograficznych.
Czytaj dalej

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2017
W roku szkolnym 2016/17 w województwie mazowieckim we wszystkich typach placówek szkolnych (bez szkół wyższych) pracowało łącznie 73,3 tys. nauczycieli (z czego 24,8 tys. w Warszawie), a w szkołach wyższych mających siedzibę na terenie województwa – 17,1 tys. Zdecydowaną większość nauczycieli stanowiły kobiety. Tylko w szkołach wyższych przeważali mężczyźni.
Czytaj dalej

13 października — Dzień Ratownictwa Medycznego

13.10.2017
W województwie mazowieckim w 2016 r. pomoc medyczną w nagłych wypadkach świadczyło 185 zespołów wyjazdowych i 2 lotnicze zespoły ratownictwa medycznego (w Warszawie — odpowiednio 47 i 1). Odnotowano 471,9 tys. wyjazdów na miejsce zdarzenia (o 1,3% więcej niż w 2015 r.), z czego 39,1% w Warszawie.
Czytaj dalej

Rynek pracy w sierpniu 2017 r.

28.09.2017
Po lipcowej stabilizacji znów poprawa wskaźników na mazowieckim rynku pracy. W Warszawie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 2,4% i była o 0,1 p. proc. niższa niż w lipcu. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 6,2%, co w porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza spadek o 0,1 p. proc. Wciąż jednak powiat szydłowiecki wykazywał najwyższą w kraju stopę bezrobocia (26%).
Czytaj dalej

Ile kosztuje powrót do szkoły?

31.08.2017
Początek roku szkolnego to poważne wyzwanie dla domowych budżetów. Dobra wiadomość dla rodziców z Mazowsza jest następująca: wyprawka ich pociech nie będzie droższa niż rok temu.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lipcu 2017 r.

29.08.2017
Mimo wakacji sytuacja na mazowieckim rynku pracy pozostała stabilna. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie i województwie mazowieckim pozostała na identycznym poziomie, jak w czerwcu br., wynosząc odpowiednio 2,5% i 6,3%.
Czytaj dalej

Rynek pracy w czerwcu 2017 r.

28.07.2017
Dobra passa na mazowieckim rynku pracy trwa. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w czerwcu 2,5% i była o 0,1 p. proc. niższa niż w maju. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 6,3%, co w porównaniu z poprzednim miesiącem oznaczało spadek o 0,3 p. proc.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I półroczu 2017 r.

26.07.2017
Chwilowy dołek w budownictwie. Spada liczba mieszkań oddanych do użytku przy jednoczesnym wzroście liczby wydanych pozwoleń.
Czytaj dalej

24 lipca – Święto Policji

21.07.2017
Policjanci z Mazowsza mają w dniu swojego święta powody do satysfakcji. W ostatnich latach spadała liczba przestępstw stwierdzonych w województwie i w Warszawie.
Czytaj dalej

Rynek pracy w maju 2017 r.

29.06.2017
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca i wyniosła 2,6%. W porównaniu z majem ubiegłego roku była niższa o 0,6 p. proc. W przypadku województwa mazowieckiego stopa bezrobocia wyniosła 6,6%, co w skali roku dawało spadek o 1,3 p. proc.
Czytaj dalej

Turystyka w I kwartale 2017 r.

22.06.2017
W I kwartale 2017 r. mazowieckie obiekty noclegowe przyjęły 1,04 mln gości. Obcokrajowcy stanowili 27% turystów odwiedzających Mazowsze.
Czytaj dalej

14 czerwca — Światowy Dzień Krwiodawstwa

14.06.2017
Coraz mniej krwiodawców w województwie. W 2016 r. w województwie mazowieckim na rejestrację w celu oddania krwi zgłosiło się 68,8 tys. osób. 11,5% krwiodawców w Polsce pochodziło z Mazowsza. Na 10 tys. ludności województwa mazowieckiego przypadało 129 krwiodawców.
Czytaj dalej

Uczniowie z Wierzchowin najlepszymi młodymi statystykami Mazowsza

07.06.2017
Dwie drużyny z Zespołu Szkół Publicznych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach wygrały konkurs „Każdy może być badaczem” organizowany przez Urząd Statystyczny w Warszawie.
Czytaj dalej

5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

02.06.2017
Większa ekologiczna świadomość, czy też zwykła oszczędność? Niezależnie od powodów faktem jest, że na Mazowszu zużywa się mniej wody.
Czytaj dalej

Rynek pracy w kwietniu 2017 r.

30.05.2017
Bezrobocie ciągle spada. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w stolicy 2,6% i była niższa o 0,7 p. proc. porównując z kwietniem ub. roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 6,7%, co oznaczało spadek o 1,4 p. proc. w skali roku.
Czytaj dalej

30 maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30.05.2017
W województwie mazowieckim w końcu 2016 r. funkcjonowało 4,4 tys. placówek rodzinnej pieczy zastępczej, z czego zdecydowaną większość stanowiły rodziny zastępcze. Osoby spokrewnione z dzieckiem to dwie trzecie rodziców zastępczych.
Czytaj dalej

17 maja — Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

17.05.2017
85% gospodarstw domowych województwa mazowieckiego było wyposażonych w przynajmniej jeden komputer z dostępem do internetu. W przypadku mazowieckich przedsiębiorstw bez komputera funkcjonowało zaledwie 4% z nich.
Czytaj dalej

Dylemat warszawiaka: mieszkać w centrum czy na obrzeżach?

16.05.2017
Stosunkowo łatwy dostęp do przedszkoli, bliskość przychodni i aptek, biblioteki na wyciągnięcie ręki – na takie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy centralnych dzielnic Warszawy. Pomimo tego, to Wilanów znalazł się na czele aktualnego rankingu dzielnic.
Czytaj dalej

Uprzejmie tweetujemy, że…

12.05.2017
Urząd Statystyczny w Warszawie dołącza do społeczności serwisu Twitter. Na profilu Urzędu będzie można znaleźć nie tylko najnowsze dane, ale też różne statystyczne ciekawostki dotyczące Mazowsza i Warszawy.
Czytaj dalej

Rynek pracy w marcu 2017 r.

04.05.2017
Stopa bezrobocia w Warszawie wyniosła 2,7%. Ostatni raz podobny poziom zanotowano w październiku 2009 r.
Czytaj dalej

28 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych

26.04.2017
Statystyczny Mazowszanin poszkodowany w wypadku przy pracy to mężczyzna w wieku 35-44 lata, ze stażem pracy do 5 lat, zatrudniony jako kierowca lub operator pojazdu. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w I kwartale 2017 r.

24.04.2017
W I kwartale 2017 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 8,7 tys. mieszkań, z czego 46% w Warszawie. Wśród powiatów najwięcej mieszkań przekazano w powiecie piaseczyńskim (465), najmniej w powiecie lipskim (10).
Czytaj dalej

22 kwietnia — Światowy Dzień Ziemi

24.04.2017
Obchodzony w tym roku pod hasłem „W kierunku natury” Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, by zapoznać się z przyrodniczymi walorami województwa mazowieckiego oraz wyzwaniami dotyczącymi ochrony środowiska.
Czytaj dalej

Wielkanocne zakupy – co będzie droższe, a co tańsze

13.04.2017
Spośród 21 produktów wybranych do statystycznego koszyka wielkanocnych zakupów zauważalny jest wzrost cen większości z nich, zarówno w Warszawie jak i w skali województwa.
Czytaj dalej

11 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

07.04.2017
Niemal idealną równowagę płci odnotowano w statystykach bezrobocia na Mazowszu i w Warszawie. W województwie niewielką przewagę liczebną mieli panowie, zaś w stolicy – panie.
Czytaj dalej

7 kwietnia — Światowy Dzień Zdrowia

07.04.2017
Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest depresja. Wśród mieszkańców Mazowsza chorych na depresję najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 50 lat i więcej. Choroba dotyczyła częściej kobiet niż mężczyzn — blisko 69% osób z depresją to panie.
Czytaj dalej

Podmioty z kapitałem zagranicznym w województwie mazowieckim w 2015 r.

29.03.2017
Niemal 39% firm z kapitałem zagranicznym zarejestrowanych w Polsce miało siedzibę na Mazowszu. Najwięcej inwestycji napłynęło z Francji i Holandii.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lutym 2017 r.

29.03.2017
Stopa bezrobocia w Warszawie pozostała bez zmian i czwarty miesiąc z rzędu wyniosła 2,8%.
Czytaj dalej

Turystyka w IV kwartale 2016 r.

24.03.2017
Z bazy noclegowej województwa mazowieckiego skorzystało w IV kwartale 2016 r. prawie 1,12 mln turystów. Zdecydowana większość z nich zatrzymała się w Warszawie.
Czytaj dalej

Kobiety w Warszawie i na Mazowszu w 2016 roku

06.03.2017
Kobiety przeważają liczebnie nad mężczyznami zarówno w Warszawie, jak i w całym województwie mazowieckim. Znacznie korzystniej wyglądają też dla nich statystyki dotyczące długości życia.
Czytaj dalej

Rynek pracy w styczniu 2017 r.

01.03.2017
Już trzeci miesiąc stopa bezrobocia w Warszawie utrzymywała się na poziomie 2,8%. Tak niskie bezrobocie ostatni raz notowano w grudniu 2009 r.
Czytaj dalej

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

20.02.2017
Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 r. w województwie mazowieckim odnotowano 108 tys. przestępstw. Niemal połowę z nich popełniono w Warszawie.
Czytaj dalej

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy na koniec IV kwartału 2016 r.

13.02.2017
Statystyczny warszawski bezrobotny pochodzi z dzielnicy Praga-Południe, ma 35-44 lata, posiada wykształcenie wyższe, staż pracy poniżej 1 roku i pozostaje bez zatrudnienia dłużej niż 2 lata. W rejestrach osób bezrobotnych przeważają kobiety.
Czytaj dalej

Rynek pracy w grudniu 2016 r.

01.02.2017
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w grudniu 2016 r. przekroczyło milion i było wyższe o blisko 3% w stosunku do grudnia 2015 r. Przełożyło się to na niższą – w skali roku – stopę bezrobocia rejestrowanego.
Czytaj dalej

Więcej nowych mieszkań, za to mniejsze metraże

27.01.2017
W 2016 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 35 tys. mieszkań, czyli o 21% więcej niż rok wcześniej. Warszawie przypadł 55-procentowy udział w całkowitej liczbie nowych lokali mieszkalnych na Mazowszu.
Czytaj dalej

Dzień Babci i Dzień Dziadka – poznajmy bliżej mazowieckich seniorów

19.01.2017
Co czwarty mieszkaniec Warszawy i województwa mazowieckiego ma 60 lat i więcej. W tej grupie wiekowej wyraźnie liczniejsze są kobiety.
Czytaj dalej

Zostań współtwórcą spisu powszechnego

04.01.2017
W 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Każdy może się włączyć w prace nad tworzeniem jego pytań – wystarczy komputer z dostępem do internetu. Po raz pierwszy konsultacje społeczne dotyczące spisu są bowiem prowadzone za pomocą kwestionariusza online.
Czytaj dalej

Rynek pracy w listopadzie 2016 r.

29.12.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w listopadzie 2016 r. przekroczyło milion i było wyższe o ponad 3% w stosunku do listopada 2015 r. W ślad za tym szedł spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych.
Czytaj dalej

Boże Narodzenie – ceny detaliczne wybranych towarów

19.12.2016
Mieszkańcy Warszawy i województwa mazowieckiego zapłacą nieco więcej niż rok temu za wybrane produkty świąteczne.
Czytaj dalej

Warszawa i Mazowsze magnesem dla turystów

15.12.2016
Branża turystyczna Warszawy i Mazowsza może zacierać ręce. W III kwartale 2016 r. rosła liczba osób odwiedzających stolicę i województwo mazowieckie. Co trzeci turysta pochodził z zagranicy.
Czytaj dalej

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy w III kwartale 2016 r.

12.12.2016
Statystyczny warszawski bezrobotny pochodzi z dzielnicy Praga-Południe, ma 35-44 lata, wykształcenie wyższe, staż pracy poniżej 1 roku i pozostaje bez pracy dłużej niż 24 miesiące. Po raz pierwszy od 2008 roku w statystyce bezrobocia w stolicy przeważają kobiety.
Czytaj dalej

3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

02.12.2016
Co czternasty mieszkaniec województwa mazowieckiego jest osobą niepełnosprawną. Coraz bardziej przyjazny jest dla tych osób rynek pracy: wzrósł wskaźnik zatrudnienia, zmniejszyła się liczba bezrobotnych i więcej jest ofert pracy.
Czytaj dalej

Poziom życia w podregionie ostrołęckim

01.12.2016
Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował wyniki „Analizy poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego”. Z miast podregionu ostrołęckiego najlepiej wypadł Wyszków, który zajął w rankingu 19 pozycję.
Czytaj dalej

Poziom życia w podregionie ciechanowskim

29.11.2016
Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował wyniki „Analizy poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego”. Z miast podregionu ciechanowskiego najlepiej wypadł Płońsk, który zajął w rankingu 23 pozycję.
Czytaj dalej

Rynek pracy w październiku 2016 r.

29.11.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w październiku 2016 r. wyniosło ponad 999 tys. i było wyższe o blisko 4% w stosunku do października 2015 r. Osoby zatrudnione w Warszawie stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Poziom życia w podregionie płockim

25.11.2016
Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował wyniki „Analizy poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego”. Z miast podregionu płockiego najlepiej wypadł Sierpc, który zajął w rankingu 15 pozycję.
Czytaj dalej

Poziom życia w podregionie radomskim

22.11.2016
Ranking poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego zdominowały miejscowości położone wokół stolicy. Z miast podregionu radomskiego najlepiej wypadły Białobrzegi, które zajęły w rankingu 28 pozycję.
Czytaj dalej

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

18.11.2016
Z wypadkami drogowymi wiążą się nie tylko osobiste tragedie ofiar i ich rodzin, ale również negatywne skutki dla społeczeństwa i gospodarki. Dlatego zwiększanie bezpieczeństwa drogowego jest ważnym wyzwaniem dla państwa.
Czytaj dalej

Trochę mniej studentów

18.11.2016
Na początku roku akademickiego 2015/16 w 102 szkołach wyższych mających siedzibę na terenie województwa mazowieckiego (łącznie ze szkołami resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych) kształciło się 280,7 tys. studentów. Było to o 2,8% mniej niż w poprzednim roku akademickim. Wśród studiujących na mazowieckich uczelniach przeważały kobiety.
Czytaj dalej

Poziom życia w podregionie siedleckim

17.11.2016
Ranking poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego zdominowały miejscowości położone wokół stolicy. Z miast podregionu siedleckiego najlepiej wypadły Łosice, które zajęły w rankingu 21 pozycję.
Czytaj dalej

Najlepiej mieszkać blisko Warszawy. Poziom życia w podregionie warszawskim wschodnim i warszawskim zachodnim

17.11.2016
Ranking poziomu życia w miastach województwa mazowieckiego zdominowały miejscowości położone wokół stolicy. Na czele klasyfikacji znalazła się Podkowa Leśna, której atutem - oprócz dogodnej lokalizacji - są korzystne warunki mieszkaniowe oraz wysoki wskaźnik przedsiębiorczości.
Czytaj dalej

14-20 listopada – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

10.11.2016
Większość firm mających siedzibę w województwie mazowieckim znalazło się w grupie przedsiębiorstw wzrostowych. Wskaźniki przychodów i nakładów inwestycyjnych przeciętnej firmy na Mazowszu były wyższe niż odnotowane w skali kraju.
Czytaj dalej

Rynek pracy we wrześniu 2016 r.

28.10.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie we wrześniu 2016 r. wyniosło ponad 998 tys. i było wyższe o blisko 4% w stosunku do września 2015 r. Osoby zatrudnione stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim po trzech kwartałach 2016 r.

28.10.2016
W okresie styczeń-wrzesień 2016 r. oddano w Warszawie do użytkowania 14,9 tys. mieszkań (o 56,1% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.), zaś województwie mazowieckim 26,1 tys. mieszkań, tj. o 24,8% więcej niż w okresie styczeń-wrzesień 2015 r.
Czytaj dalej

Turyści cenią Warszawę i Mazowsze

19.10.2016
Stolica i województwo mazowieckie przyciągają coraz więcej urlopowiczów z kraju i zagranicy.
Czytaj dalej

17 Października Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

14.10.2016
Najbardziej dotkliwy poziom niedostatku odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie co czwarta osoba żyje w relatywnym ubóstwie, a blisko co piąta z powodu niskich dochodów jest uprawniona do pobierania pomocy społecznej. Mazowieckie jest województwem, w którym poziom ubóstwa relatywnego dotyczy zaledwie co dziesiątej osoby i jest najniższy w kraju.
Czytaj dalej

Coraz więcej nauczycieli w szkołach

13.10.2016
W roku szkolnym 2015/16 w województwie mazowieckim pracowało łącznie 72,0 tys. nauczycieli, a w szkołach wyższych – 17,4 tys. Zdecydowaną większość nauczycieli stanowiły kobiety; tylko w szkołach wyższych przeważali mężczyźni.
Czytaj dalej

13 października. Dzień Ratownictwa Medycznego

12.10.2016
W 2015 r. w 11 izbach przyjęć i 29 szpitalnych oddziałach ratunkowych województwa mazowieckiego udzielono pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym 685,8 tys. osób (o 7,9% więcej niż w 2014 r.).
Czytaj dalej

Rynek pracy w sierpniu 2016 r.

28.09.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w sierpniu 2016 r. wyniosło blisko 996 tys. i było wyższe o 3% w stosunku do sierpnia 2015 r. Osoby zatrudnione stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

26 września - Dzień Aptekarza

23.09.2016
W końcu 2015 r. w województwie mazowieckim pracowało 3943 magistrów farmacji i 4016 techników farmaceutycznych. Zdecydowaną większość pracujących stanowiły kobiety.
Czytaj dalej

22 września - Europejski Dzień Bez Samochodu

21.09.2016
Obchodzony corocznie 22 września Dzień Bez Samochodu to międzynarodowa kampania zachęcająca do korzystania ze środków komunikacji miejskiej lub rowerów. Z tej okazji w wielu miastach można jeździć komunikacją miejską za darmo.
Czytaj dalej

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy w II kwartale 2016 r.

14.09.2016
Najwięcej bezrobotnych było zarejestrowanych w dzielnicy Praga-Północ (blisko 37 bezrobotnych na 1000 ludności), a najmniej w Wilanowie (ponad 11). Przeważały bezrobotne kobiety, których najwięcej było na Białołęce (ponad 56%), natomiast najwięcej bezrobotnych mężczyzn było w dzielnicy Wawer (blisko 55%).
Czytaj dalej

Rynek pracy w lipcu 2016 r.

29.08.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w lipcu 2016 r. wyniosło blisko 996 tys. i było wyższe o ponad 3% w stosunku do lipca 2015 r. Osoby zatrudnione stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

„Witaj szkoło - wyprawka ucznia”

26.08.2016
Szkolna wyprawka ucznia w Warszawie tańsza niż w pozostałej części województwa. Porównując ceny 20 wybranych artykułów i usług związanych z pójściem dzieci i młodzieży do szkoły z lipca 2016 r. z cenami z lipca ubiegłego roku, zaobserwowano ich wzrost w województwie mazowieckim, natomiast w Warszawie ich spadek.
Czytaj dalej

Czy jesteśmy coraz zdrowsi na Mazowszu?

11.08.2016
Stan zdrowia statystycznego mieszkańca Mazowsza w stosunku do 2009 roku uległ nieznacznej poprawie. Rzadziej niż w większości województw zgłaszamy występowanie przebytych chorób i dolegliwości przewlekłych. Nadal mamy jednak problemy z nadwagą i zażywamy dużo leków. Częściej niż średnio w Polsce korzystamy z leczenia szpitalnego lub z porad lekarzy specjalistów.
Czytaj dalej

Rynek pracy w czerwcu 2016 r.

26.07.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w czerwcu 2016 r. wyniosło blisko 990 tys. i było wyższe o 3% w stosunku do czerwca 2015 r. Osoby zatrudnione stanowiły ponad 71% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I półroczu 2016 r.

26.07.2016
W I półroczu 2016 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 16,6 tys. mieszkań, z czego 57,3% w m.st. Warszawie. Wśród powiatów najwięcej mieszkań przekazano w powiecie piaseczyńskim (752), najmniej w powiecie łosickim (15).
Czytaj dalej

Bezpieczeństwo publiczne w I kwartale 2016 r.

26.07.2016
24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy. To dzień święta polskiej Policji, które zostało ustanowione przez Sejm 21 lipca 1995 r. na mocy ustawy o Policji. Święto nawiązuje swoją datą do przedwojennych tradycji – Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r.
Czytaj dalej

11 lipca – Światowy Dzień Ludności

08.07.2016
Liczba ludności według stanu w dniu 31 grudnia 2015 r. dla Warszawy wyniosła 1744 tys. osób i wśród sześciu zaprezentowanych stolic plasowała się na trzecim miejscu — za Wiedniem (1840 tys.) oraz Budapesztem (1758 tys.). Gęstość zaludnienia dla Warszawy wyniosła 3372 osoby na 1 km2. Najwięcej osób przypadało w Wiedniu — 4434, a najmniej w Bratysławie — 1146.
Czytaj dalej

Rynek pracy w maju 2016 r.

27.06.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w maju 2016 r. wyniosło blisko 988 tys. i było wyższe o blisko 3% w stosunku do maja 2015 r. Osoby zatrudnione stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Turystyka w I kwartale 2016 r.

24.06.2016
W I kwartale 2016 r. w województwie udzielono 1 499 809 noclegów (w tym 32,3% turystom zagranicznym). W porównaniu do I kw. 2015 r. największy procentowy wzrost liczby udzielonych noclegów odnotowano w styczniu (o 15,3%) w województwie i (o 15,6%) w stolicy. Większość noclegów udzielono w Warszawie (73,9% ogólnej liczby).
Czytaj dalej

14 czerwca — Światowy Dzień Krwiodawstwa

13.06.2016
W 2015 r. w Warszawie 41883 krwiodawców (w tym 41866 krwiodawców honorowych) przekazało 32,1 tys. litrów krwi, co stanowiło 54,1% krwi oddanej w województwie mazowieckim i oznaczało 5,1% wzrost donacji w porównaniu z 2014 r.
Czytaj dalej

5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

04.06.2016
Istotne znaczenie w procesie oddziaływania na środowisko mają gospodarstwa domowe. Funkcjonowanie gospodarstw domowych wpływa na środowisko naturalne przede wszystkim w zakresie kluczowych czynników, takich jak: zużycie wody, energii elektrycznej, gazu oraz gospodarka odpadami.
Czytaj dalej

Rolniku spisz się sam

02.06.2016
Czy średnia powierzchnia gospodarstw rolnych na Mazowszu nadal rośnie? Ilu właścicieli gospodarstw rolnych mieszka w dużych miastach? W jakim kierunku mazowieccy rolnicy specjalizują swoją działalność?
Czytaj dalej

Dlaczego statystyka pyta rolnika?

02.06.2016
Jak wskazują wyniki analiz prowadzonych w ostatnich latach rolnictwo zmienia swój charakter. Zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. Gospodarstwa są modernizowane i w większym stopniu zaczynają specjalizować się w określonym rodzaju produkcji. Rolnicy są również coraz lepiej wykwalifikowani.
Czytaj dalej

Rynek pracy w kwietniu 2016 r.

30.05.2016
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w kwietniu 2016 r. wyniosło blisko 988 tys. i było wyższe o blisko 3% w stosunku do kwietnia 2015 r. Osoby zatrudnione stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

17 maja – Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

16.05.2016
W 2015 r. odsetek przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego wykorzystujących komputery wyniósł 95,1% (w Polsce – 94,0%), z których przynajmniej raz w tygodniu korzystało 58,0% pracowników (w skali kraju 43,3%). Dostęp do Internetu posiadało 94,1% przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego (w kraju – 92,7%), co uplasowało go na czwartym miejscu wśród wszystkich województw w kraju.
Czytaj dalej

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy w I kwartale 2016 r.

12.05.2016
Statystyczny bezrobotny Warszawiak jest mężczyzną, pochodzi z dzielnicy Praga-Południe, ma 35-44 lata, posiada wykształcenie wyższe, ze stażem pracy do 1 roku, pozostaje bez pracy dłużej niż 24 miesiące. Najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych było w dzielnicy Praga-Południe (blisko 12%), Mokotów (ponad 11%) i Wola (ponad 10%) ogółu w Warszawie, a najmniej w Wilanowie (1%), Wesołej (ponad 1%) i Rembertowie (blisko 2%).
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w I kw. 2016 r.

29.04.2016
Na Mazowszu buduje się więcej mieszkań, są one jednak coraz mniejsze. Od stycznia do marca 2016 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 8,4 tys. mieszkań. Wśród podregionów najwięcej mieszkań oddano w podregionie m.st. Warszawa (4,9 tys.), a najmniej w podregionie ciechanowskim (0,2 tys.). Powiatem ziemskim z największą liczbą oddanych mieszkań był powiat wołomiński (469 mieszkań).
Czytaj dalej

Rynek pracy w marcu 2016 r.

28.04.2016
W marcu w województwie mazowieckim przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło ponad 1377,8 tys. (w stosunku do marca 2015 r. wzrost o 2,7%). Osoby zatrudnione w Warszawie stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim. Na Mazowszu w strukturze przeciętnego zatrudnienia według sekcji dominował przemysł, natomiast w Warszawie handel; naprawa pojazdów samochodowych.
Czytaj dalej

28 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

28.04.2016
Na Mazowszu osoba poszkodowana w wypadku przy pracy to najczęściej młody mężczyzna, kierowca lub operator pojazdu, ze stażem pracy do 5 lat. Przyczyną wypadku, najczęściej lekkiego, było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.
Czytaj dalej

22 kwietnia — Światowy Dzień Ziemi

27.04.2016
Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem „Palący Temat — Niska Emisja!”. Jego obchody poświęcono tematom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń.
Czytaj dalej

11 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

08.04.2016
W województwie mazowieckim na koniec 2015 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 216,5 tys. (w Warszawie - 39,7 tys.). W 2015 r. na Mazowszu kwota wydatków Funduszu Pracy wyniosła 870,0 mln ( w Warszawie 107,5 mln). Ponad połowę tej sumy (54,7%) przeznaczono na rzecz promocji i zatrudnienia, a więc m.in. na staże, dofinansowanie podejmowania działalności gospodarczej oraz refundację kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy.
Czytaj dalej

7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia

05.04.2016
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia poświęcony jest cukrzycy. W 2014 r. w województwie mazowieckim lekarze diabetolodzy udzielili o niemal 5% więcej porad niż rok wcześniej. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców najwięcej porad udzielono w podregionie m.st. Warszawa, a najmniej w podregionie ciechanowskim.
Czytaj dalej

Rynek pracy w lutym 2016 r.

29.03.2016
W lutym 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło ponad 983 tys. i było wyższe o ponad 2% w stosunku do lutego 2015 r. W strukturze przeciętnego zatrudnienia według sekcji dominował handel; naprawa pojazdów samochodowych oraz transport i gospodarka magazynowa. Osoby zatrudnione w stolicy stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Na wielkanocnym stole nieco taniej niż w poprzednim roku

24.03.2016
Spośród 15 produktów i artykułów żywnościowych ujętych w zestawieniu, zauważalny jest spadek cen większości z nich (porównanie dotyczy cen z lutego 2016 r. w stosunku do lutego 2015 r.).
Czytaj dalej

Turystyka w IV kwartale 2015 r.

11.03.2016
W IV kwartale 2015 r. z bazy noclegowej województwa mazowieckiego skorzystało 1 031 590 turystów. Zdecydowana większość z nich zatrzymała się w Warszawie (73,2%). Na Mazowszu, w porównaniu do tego samego okresu 2014 r., największy wzrost odnotowano w listopadzie (o 5,8%), natomiast w Warszawie w październiku (o 9,5%).
Czytaj dalej

Kobiety w województwie mazowieckim w 2015 roku

07.03.2016
Średnie wynagrodzenie kobiet stanowi niewiele ponad 80% wynagrodzenia mężczyzn. Kobiety za to coraz częściej sięgają po władzę w samorządzie terytorialnym. Liczba kobiet na Mazowszu nieznacznie przewyższa liczbę mężczyzn. W województwie mazowieckim, według stanu w dniu 30 VI 2015 r., kobiety stanowiły 52,2% ogółu mieszkańców, w Warszawie natomiast odsetek ten był wyższy i wyniósł 54,1%. Mediana wieku kobiet wyniosła 41,1 lat (w Warszawie 42,5 lat). Kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni. Dla dziewczynek urodzonych w 2014 r. dalsze trwanie życia wyniosło 81,8 lat, dla chłopców zaś 74,0 lata (w Warszawie odpowiednio 82,6 i 76,2).
Czytaj dalej

Rynek Pracy w styczniu 2016 r.

26.02.2016
W styczniu 2016 r. wzrosło przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, zarówno w Warszawie jak i na Mazowszu. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się, a najbardziej w powiecie szydłowieckim o 3 p. proc.
Czytaj dalej

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

19.02.2016
W ubiegłym roku na Mazowszu liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła niemal 113 tys. Według policyjnych statystyk, w co drugim przypadku wykryto sprawcę. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców najwięcej przestępstw odnotowano w Ostrołęce, najmniej natomiast w powiecie żuromińskim, ostrołęckim i siedleckim.
Czytaj dalej

Bezrobotni zarejestrowani w dzielnicach Warszawy w końcu IV kw. 2015 r.

29.01.2016
Statystyczny bezrobotny Warszawiak jest mężczyzną w wieku 35-44 lat z wykształceniem wyższym. Bez pracy pozostaje ponad 2 lata, to dłużej niż wynosi jego staż na rynku pracy. Na koniec grudnia 2015 r. spośród ogółu bezrobotnych w Warszawie najwięcej z nich zarejestrowano w dzielnicach: Praga-Południe (ponad 12%), Mokotów (ponad 11%) i Wola (ponad 10%). Natomiast najmniej bezrobotnych odnotowano w Wilanowie (blisko 1%), Wesołej (ponad 1%) i Rembertowie (blisko 2%).
Czytaj dalej

Rynek pracy w grudniu 2015 r.

28.01.2016
W grudniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło blisko 980 tys. i było wyższe o 1,0% w stosunku do grudnia 2014 r. Osoby zatrudnione w stolicy stanowiły blisko 72% ogółu zatrudnionych w województwie mazowieckim.
Czytaj dalej

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w 2015 r.

26.01.2016
W 2015 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 29,1 tys. mieszkań, a więc nieco mniej (o 5,1%) niż w 2014 r. W Warszawie przybyło 13,1 tys. nowych mieszkań, w porównaniu do 2014 r. jest to spadek o 12,7%. W przekroju powiatów najmniej mieszkań oddano w powiecie żuromińskim – 38. Powiatem z największą liczbą oddanych mieszkań był powiat wołomiński, gdzie oddano do użytkowania 2260 mieszkań.
Czytaj dalej

Dzień Babci, Dzień Dziadka. Osoby w starszym wieku – co o nich wiemy?

20.01.2016
Według najnowszej prognozy demograficznej w 2015 r. co piąta osoba mieszkająca w Warszawie miała 65 lat i więcej, natomiast w 2050 r. udział tych osób wzrośnie do ponad 31%. W ubiegłym roku na Mazowszu nieznacznie wzrosła wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS i KRUS. W I półroczu 2015 r. przeciętna miesięczna emerytura z ZUS wyniosła 2165,41 zł (wzrost o 2% w stosunku do tego samego okresu 2014 r.). Emerytura wypłacana przez KRUS była wyraźnie niższa – przeciętna miesięczna emerytura wyniosła 1163,92 zł (wzrost o 3,5%).
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. Podregion ciechanowski

10.12.2015
Poziom występowania i zagrożenia ubóstwem w powiatach podregionu ciechanowskiego określono przeważnie jako średni. Niskie zagrożenie odnotowano jedynie w powiecie ciechanowskim. W porównaniu z 2009 r. sytuacja nieznacznie pogorszyła się w powiecie płońskim, gdzie poziom zagrożenia ubóstwem zmienił się z niskiego na średni.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. Podregion ostrołęcki

09.12.2015
Spośród powiatów podregionu ostrołęckiego średni poziom występowania i zagrożenia ubóstwem odnotowano w powiecie ostrowskim i wyszkowskim. W pozostałych czterech powiatach poziom ten był wysoki. W porównaniu z 2009 r. sytuacja pogorszyła się w Ostrołęce, w której poziom ubóstwa zmienił się ze średniego na wysoki oraz w powiecie wyszkowskim – tu poziom zmienił się z niskiego na średni.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. Podregion siedlecki

07.12.2015
Spośród powiatów podregionu siedleckiego m. Siedlce oraz powiaty: siedlecki i sokołowski charakteryzowały się niskim poziomem występowania i zagrożenia ubóstwem. W dwóch pozostałych powiatach: łosickim oraz węgrowskim poziom ten był średni. W porównaniu z 2009 r. sytuacja nie zmieniła się.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. Podregion płocki

03.12.2015
Powiaty podregionu płockiego charakteryzowały się dużym zróżnicowaniem w poziomie występowania i zagrożenia ubóstwem. W Płocku odnotowano niski, a w powiecie sierpeckim wysoki poziom ubóstwa. Dwa pozostałe powiaty: gostyniński i płocki charakteryzowały się średnim poziomem ubóstwa. W porównaniu z 2009 r. sytuacja pogorszyła się w powiecie sierpeckim, gdzie poziom ubóstwa zmienił się ze średniego na wysoki.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. Podregion radomski

01.12.2015
Poziom występowania i zagrożenia ubóstwem w powiatach podregionu radomskiego określono przeważnie jako średni. Wysokie zagrożenie odnotowano w dwóch powiatach: szydłowieckim i przysuskim. Szczególnie trudna sytuacja występowała w powiecie szydłowieckim, gdzie stopa bezrobocia od wielu lat jest jedną z najwyższych w kraju. To również w tym powiecie, spośród wszystkich powiatów na Mazowszu, najwięcej osób w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców korzystało ze świadczeń pomocy społecznej z tytułu ubóstwa (149,1). W porównaniu z 2009 r. sytuacja poprawiła się w powiecie radomskim, gdzie poziom zagrożenia ubóstwem zmienił się z wysokiego na średni.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. M.st. Warszawa, podregion warszawski wschodni, podregion warszawski zachodni

30.11.2015
Poziom występowania i zagrożenia ubóstwem w Warszawie określono jako bardzo niski. Stolica wpływa na rozwój całego regionu. Im dalej od Warszawy, tym poziom zagrożenia ubóstwem jest większy. Powiaty zaliczane do podregionu wschodniego charakteryzowały się korzystną sytuacją. W powiecie otwockim i legionowskim odnotowano bardzo niski, a w pozostałych powiatach niski poziom ubóstwa. W porównaniu z 2009 r. sytuacja nieznacznie pogorszyła się w trzech powiatach: mińskim, wołomińskim i nowodworskim, gdzie poziom zagrożenia ubóstwem zmienił się z bardzo niskiego na niski.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Dzień z życia mieszkańca Mazowsza

03.08.2015
W dniu 30 lipca 2015 r. w Urzędzie Statystycznym w Warszawie odbył się briefing prasowy Dzień z życia mieszkańca Mazowsza. Podczas spotkania zaprezentowano wyniki dla województwa mazowieckiego z ostatniego badania budżetu czasu ludności, przeprowadzonego w 2013 r.
Czytaj dalej

Informacja prasowa - Prognoza demograficzna dla województwa mazowieckiego na lata 2014-2050

03.03.2015
Województwo mazowieckie jako jedyne spośród pozostałych województw odnotuje wzrost liczby mieszkańców. Ludność skupiać się będzie w powiatach otaczających największe miasta Mazowsza. Wzrośnie odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, a mediana wieku wyniesie ponad 50 lat.
Czytaj dalej

Ciechanów na tle największych miast Mazowsza

12.12.2014
Jak wypada Ciechanów w porównaniu z Ostrołęką, Płockiem, Radomiem, Siedlcami i Warszawą pod względem najważniejszych wskaźników statystycznych?
Czytaj dalej

Ostrołęka na tle największych miast Mazowsza

10.12.2014
Jak wypada Ostrołęka w porównaniu z Ciechanowem, Płockiem, Radomiem, Siedlcami i Warszawą pod względem najważniejszych wskaźników statystycznych?
Czytaj dalej

Płock na tle największych miast Mazowsza

08.12.2014
Jak wypada Płock w porównaniu z Ciechanowem, Ostrołęką, Radomiem, Siedlcami i Warszawą pod względem najważniejszych wskaźników statystycznych?
Czytaj dalej

Radom na tle największych miast Mazowsza

05.12.2014
Jak wypada Radom w porównaniu z Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem, Siedlcami i Warszawą pod względem najważniejszych wskaźników statystycznych?
Czytaj dalej

Siedlce na tle największych miast Mazowsza

03.12.2014
Jak wypadają Siedlce w porównaniu z Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem, Radomiem i Warszawą pod względem najważniejszych wskaźników statystycznych?
Czytaj dalej

Najwięcej dzieci rodzi się latem

08.08.2014
W ubiegłym roku najwięcej dzieci przyszło na świat latem. Aż 97% urodzeń to urodzenia pojedyncze, urodzenia bliźniąt lub trojaczków są rzadkością.
Czytaj dalej

Dzieci w województwie mazowieckim 2008-2012

28.07.2014
Przeciętnie, co trzecie dziecko na Mazowszu jest uczniem szkoły podstawowej. Jeżeli ma problemy ze zdrowiem to najczęstszym schorzeniem są zniekształcenia kręgosłupa. Jednym z powodów może być niska aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – w klubach sportowych regularnie ćwiczy zaledwie 7 % z nich.
Czytaj dalej

Terytorialne zróżnicowanie bezrobocia na Mazowszu w latach 2004-2013

15.05.2014
34,1 p. proc. – aż tyle wyniosła różnica pomiędzy mazowieckimi powiatami o najniższej i najwyższej stopie bezrobocia w grudniu 2013 r. Bliskość Warszawy to główny czynnik poprawy na lokalnych rynkach pracy, nie bez znaczenia jest również rola powiatowych urzędów pracy.
Czytaj dalej

Wielkość i struktura rynków pracy w miastach powiatowych na Mazowszu

08.05.2014
Przetwórstwo przemysłowe oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych – te dwie branże są liderami na rynku zatrudnienia w miastach powiatowych. Jednak na przestrzeni ostatnich lat wzrost znaczenia w tworzeniu miejsc pracy odnotowały firmy z sektora usług.
Czytaj dalej
Do góry