Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w kwietniu 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.05.2020

Rynek pracy Warszawy i Mazowsza odczuł w kwietniu efekty epidemii. Odnotowano nieznaczny wzrost stopy bezrobocia i kilkuprocentowy spadek przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w kwietniu 1,4% i nie zmieniła się w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 4,7% i również nie zmienił się. W porównaniu z poprzednim miesiącem w Warszawie stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 p. proc, a w województwie o 0,2 p. proc.

W końcu kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 19 tys., a w województwie 133 tys. i zwiększyła się odpowiednio o 6% i o 4% w skali miesiąca.

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w kwietniu 2 tys. ofert pracy (mniej o 64% niż przed rokiem i o 43% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 8 tys. (mniej o 47% niż przed rokiem i o 35% w stosunku do poprzedniego miesiąca). W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 36 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 25.

Według stanu na koniec kwietnia w Warszawie 50 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 10 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 27 zakładów – 10 tys. pracowników, a przed miesiącem 32 zakłady – 8 tys.). W województwie mazowieckim 68 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 11 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 29 zakładów – 10 tys. pracowników, a przed miesiącem 45 zakładów – 9 tys.).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w kwietniu wyniosło 1070 tys., zaś w województwie 1514 tys. (spadek po 2% w skali miesiąca).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w kwietniu 6759 zł i zmniejszyło się o 6% w skali miesiąca. Spadło również (o 5%) miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa – wyniosło 6370 zł i było przeciętnie o 389 zł niższe niż w stolicy.

Pliki do pobrania

Do góry