Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w grudniu 2018 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.01.2019

Stopa bezrobocia w Warszawie pozostała bez zmian, zaś w województwie mazowieckim nieznacznie wzrosła. Zarówno w stolicy, jak i na całym Mazowszu wyższe niż w listopadzie było przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w grudniu 1,5% i obniżyła się o 0,5 p. proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 4,9% i obniżył się o 0,7 p. proc. w skali roku. W Warszawie stopa bezrobocia nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem, w województwie wzrosła nieznacznie (o 0,1 p.proc.).

Powiaty z najwyższą stopą bezrobocia w województwie to: szydłowiecki (24%, najwyższa stopa bezrobocia w kraju), przysuski (18%) i radomski (18%). Najniższe bezrobocie (oprócz Warszawy) zanotowano natomiast w powiatach: warszawskim zachodnim (2%) oraz grójeckim (2%).

W końcu grudnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 19 tys., a w województwie 137 tys. Oznaczało to spadek odpowiednio o 26% i o 11% w skali roku.

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w grudniu 3 tys. ofert pracy (mniej o 52% niż przed rokiem i o 34% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 10 tys. (mniej o 31% niż przed rokiem i o 36% niż w poprzednim miesiącu). Na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 13 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 25.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w grudniu 1073 tys. (wzrost o 0,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca), natomiast w województwie 1507 tys. (również wzrost o 0,3%).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w grudniu 6453 zł i zwiększyło się o 4% w skali miesiąca. Identyczny wzrost zanotowano w przypadku przeciętnego wynagrodzenia brutto liczonego dla całego województwa. Wyniosło ono 6087 zł i było przeciętnie o 366 zł niższe niż w Warszawie.

Pliki do pobrania

Do góry