Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

NSP 2021 - quo vadis na Mazowszu?

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.06.2021

Trwający od 1 kwietnia Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) zbliża się już do półmetka. Wciąż jednak z obowiązku spisowego wywiązał się tylko co trzeci mieszkaniec województwa mazowieckiego. Nad poprawą tego wyniku będą teraz pracować rachmistrzowie terenowi – wywiady spisowe w domach i mieszkaniach rozpoczęły się na Mazowszu 23 czerwca.

Z końcem czerwca upłynie pierwsza połowa Narodowego Spisu Powszechnego 2021, który potrwa do 30 września br. Jak wygląda dotychczasowy przebieg spisu?   

Liczymy na więcej!

Mazowsze na tle innych województw wypada bardzo dobrze – większy odsetek spisanych mieszkańców ma tylko najmniejsze w kraju województwo opolskie. Wciąż jednak, podobnie jak w całej Polsce, obowiązek spisowy wypełniła znacznie mniej niż połowa mieszkańców.

Na Mazowszu ten odsetek wynosi 35%. Wyniki w poszczególnych miastach i gminach bardzo się jednak różnią. Gminy, w których spis przebiega wzorowo, to: Młynarze (powiat makowski), gdzie spisało się 77% mieszkańców oraz Jabłonna Lacka (powiat sokołowski) z wynikiem na poziomie 74%. Wśród dużych miast Mazowsza najlepiej wypada Warszawa (40%), Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce mają odsetek nieco niższy od średniej wojewódzkiej.

Rachmistrzowie ruszyli w teren

Wiele osób czeka ze spisem, bo chcą to zrobić w bezpośredniej rozmowie i przy wsparciu rachmistrza. Będzie to w końcu możliwe! W przypadku województwa mazowieckiego osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku spisowego, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza począwszy od 23 czerwca. Nie ma absolutnie żadnych powodów do obaw – rachmistrz przychodzi, by służyć pomocą.

Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i będą zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów!

Warto zapamiętać, że rachmistrzowie nie proszą o dokumenty formalne, dowód osobisty, numer konta, nie pytają o dochody, majątek, posiadane nieruchomości, sprzęty w mieszkaniu, sposób spędzania wolnego czasu czy wyjazdy.

Jeśli mamy wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

Nie odmawiaj rachmistrzowi

Rachmistrzowie będą docierać do tych osób, które jeszcze się nie spisały. Warto skorzystać z tej możliwości i wypełnić obowiązek spisowy, aby nie myśleć o tym podczas wakacji.

Nie należy odmawiać rachmistrzowi. Wyjątkowo – jeśli jest uzasadniony powód – można poprosić o przełożenie kontaktu na inny możliwie szybki termin. Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie. To z kolei grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. złotych!

Ostatnia szansa na samochód i inne nagrody!

Spisując się przez Internet w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 nie tylko wypełniasz ciążący na Tobie obowiązek, ale dajesz też sobie szansę na atrakcyjne nagrody (w tym samochód!). Wystarczy pobrać unikatowy kod potwierdzający samospis internetowy i zarejestrować się w spisowej loterii. Spiesz się  - masz na to czas tylko do 7 lipca!

Więcej informacji o loterii NSP 2021: https://loteria.spis.gov.pl/.

Do góry