Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Spis Próbny w gminie Czerwińsk nad Wisłą – ważny test przed spisem powszechnym w 2021 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
02.10.2019

Raj dla miłośników historii i truskawek – tak najkrócej można opisać gminę Czerwińsk nad Wisłą. To jedna z dwóch gmin w Polsce, w której odbędzie się spis próbny przed zaplanowanym na 2021 r.  Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. 

Czerwińsk nad Wisłą to licząca prawie 8 tys. mieszkańców gmina wiejska, położona w województwie mazowieckim, w południowej części powiatu płońskiego. Gmina może się pochwalić długą i bogatą historią, czego widocznym śladem są liczne obiekty zabytkowe. Dziś jest to w przeważającej mierze obszar rolniczy, wyspecjalizowany w uprawie truskawek i malin. 

Czerwińsk nad Wisłą jest jedną z dwóch gmin w Polsce (obok Sierakowic w województwie pomorskim), w których odbędzie się spis próbny. Potrwa on od 1 do 31 października i będzie dotyczyć wszystkich mieszkańców gminy oraz osób czasowo przebywających na jej terenie. 

Czemu służy spis próbny? Przede wszystkim sprawdzeniu efektywności metod spisowych przed zaplanowanym na 2021 rok Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. 

Szczególna rola w spisie próbnym przypadnie samospisowi internetowemu - najbezpieczniejszej, najszybszej i najwygodniejszej metodzie spisowej. Każdy dorosły mieszkaniec gminy będzie mógł o dowolnej porze dnia spisać siebie i swoją rodzinę używając domowego komputera z dostępem do Internetu. Aplikacja do samospisu jest dostępna od 1 października 2019 r. pod adresem: https://spis.gov.pl/ .

Dla osób, które nie posiadają komputera z Internetem, przygotowano specjalne stanowiska dostępowe w Urzędzie Gminy, Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w szkołach podstawowych: w Czerwińsku, Chociszewie, Goławinie i Grodźcu. 
W przypadku problemu z samodzielnym wypełnieniem formularza (ze względu na stan zdrowia, zaawansowany wiek, niepełnosprawność), przewidziana jest możliwość wypełnienia ankiety z pomocą rachmistrza spisowego. Rachmistrz spisowy może zbierać dane poprzez: 

- wywiad telefoniczny, wspomagany komputerowo,
- wywiad bezpośredni, podczas którego uzyskane odpowiedzi będą zapisywane na urządzeniu mobilnym. 

Rachmistrz spisowy przeprowadzający spis próbny jest pracownikiem Urzędu Statystycznego w Warszawie. Jego tożsamość można sprawdzić telefonicznie pod nr (22) 279 99 99 wew. 8 (Infolinia Statystyczna) przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 20:00 lub (22) 464 23 25, (22) 464 22 39 w dni robocze w godzinach 7:00 – 15:00.

Wszystkie zebrane podczas spisu dane objęte są tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione.

Do góry