Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
A A AZ wypadkami drogowymi wiążą się nie tylko osobiste tragedie ofiar i ich rodzin, ale również negatywne skutki dla społeczeństwa i gospodarki. Dlatego zwiększanie bezpieczeństwa drogowego jest ważnym wyzwaniem dla państwa.
W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Został ustanowiony przez Zgromadzenie ONZ jako wyraz szacunku dla osób zabitych bądź poszkodowanych w zdarzeniach drogowych.
Jak wynika ze statystyk policyjnych, w 2015 r. wskaźnik ofiar śmiertelnych na 1 mln ludności wyniósł w Polsce 76 i był jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Sytuacja w województwie mazowieckim wyglądała jeszcze gorzej. Wprawdzie od 2012 r. zauważalnie spada liczba ofiar śmiertelnych, ale wskaźnik ofiar śmiertelnych w województwie (91) pozostawał na znacznie wyższym poziomie niż średnia dla całego kraju.
W 2015 r. województwo mazowieckie, podobnie jak rok wcześniej, miało największy udział w Polsce pod względem liczby wypadków drogowych. Na drogach województwa doszło do 4 tys. wypadków drogowych zarejestrowanych przez Policję, co stanowiło 12% wypadków w całym kraju. Na terenie Warszawy odnotowano ok. 900 wypadków. Sprawcami wypadków byli zazwyczaj kierowcy. W 2015 r. w województwie mazowieckim spowodowali oni 3,4 tys. wypadków drogowych, zaś w Warszawie – 800.
Pomimo prowadzonych działań prewencyjnych i edukacyjnych, użytkownicy dróg nadal są poważnie narażeni na utratę zdrowia i życia z winy nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. W 2015 roku zanotowano w województwie mazowieckim 363 wypadki spowodowane przez pijanych kierowców (11,6% ogółu wypadków w województwie). W ich wyniku śmierć poniosło 71 osób, a 425 zostało rannych.