Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja prasowa - Zjawisko ubóstwa w województwie mazowieckim w 2014 r. M.st. Warszawa, podregion warszawski wschodni, podregion warszawski zachodni

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.11.2015

Urząd Statystyczny w Warszawie po raz drugi przeprowadził badanie zróżnicowania ubóstwa na poziomie powiatów województwa mazowieckiego. Analizę danych przeprowadzono tzw. metodą wzorca rozwoju Hellwiga. Przy określaniu występowania i zagrożenia ubóstwem brano pod uwagę dane dotyczące bezrobocia oraz liczbę osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej z różnych przyczyn w 2014 r.

Poziom występowania i zagrożenia ubóstwem w Warszawie określono jako bardzo niski. Stolica wpływa na rozwój całego regionu. Im dalej od Warszawy, tym poziom zagrożenia ubóstwem jest większy. Powiaty zaliczane do podregionu wschodniego charakteryzowały się korzystną sytuacją. W powiecie otwockim i legionowskim odnotowano bardzo niski, a w pozostałych powiatach niski poziom ubóstwa. W porównaniu z 2009 r. sytuacja nieznacznie pogorszyła się w trzech powiatach: mińskim, wołomińskim i nowodworskim, gdzie poziom zagrożenia ubóstwem zmienił się z bardzo niskiego na niski. 

Do góry