Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w lipcu 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.08.2020

Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim utrzymała się na poziomie z czerwca, zaś w Warszawie nieznacznie wzrosła. Zarówno w województwie, jak i w stolicy wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w lipcu 1,8% i wzrosła o 0,4 p. proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 5,1% i wzrósł o 0,6 p. proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem w Warszawie stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 p. proc., a w województwie pozostała bez zmian.

W końcu lipca liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 24 tys., a w województwie 145 tys. i zwiększyła się odpowiednio o 4% i o 1% w skali miesiąca.

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w lipcu 3 tys. ofert pracy (mniej o 23% niż przed rokiem i więcej o 25% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 13 tys. (mniej o 8% niż przed rokiem i bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca). W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 22 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 20.

Według stanu w końcu lipca w Warszawie 52 zakłady pracy zapowiedziały zwolnienie w najbliższym czasie 12 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 30 zakładów – 11 tys. pracowników, a przed miesiącem 45 zakładów – 12 tys.). W województwie mazowieckim 66 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 13 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 32 zakłady – 11 tys. pracowników, a przed miesiącem 61 zakładów – 12 tys.).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w lipcu wyniosło 1077 tys., a w województwie 1520 tys. (wzrost po 1% w skali miesiąca).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w lipcu 2020 r. wyniosło 6627 zł i zwiększyło się o 2% w skali miesiąca. Wzrosło również (o 1%)  miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa – wyniosło 6271 zł i było przeciętnie o 356 zł niższe niż w stolicy.

Pliki do pobrania

Do góry