Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Czy jesteśmy coraz zdrowsi na Mazowszu?

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
11.08.2016

Stan zdrowia statystycznego mieszkańca Mazowsza w stosunku do 2009 roku uległ nieznacznej poprawie. Rzadziej niż w większości województw zgłaszamy występowanie przebytych chorób i dolegliwości przewlekłych. Nadal mamy jednak problemy z nadwagą i zażywamy dużo leków. Częściej niż średnio w Polsce korzystamy z leczenia szpitalnego lub z porad lekarzy specjalistów.

Od 2009 roku poprawił się stan zdrowia ludności województwa mazowieckiego. Pod koniec 2014 r. o 3,4% więcej osób niż 5 lat wcześniej oceniło swoje zdrowie jako co najmniej dobre. W ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z porad lekarza pierwszego kontaktu najczęściej korzystały osoby w wieku 70 lat i starsze oraz dzieci w wieku 0-14 lat.

W 2014 r. 53,6% badanej populacji cierpiało na choroby lub dolegliwości przewlekłe. Problem nadwagi dotyczył 51,5% osób dorosłych. Co drugi dorosły (w wieku 15 lat i więcej) ważył zbyt dużo (61,1% mężczyzn i 43,3% kobiet).

Na jesieni 2014 r. 70,2% populacji zażywało leki. Wśród młodszych roczników znacznie częściej zażywano tylko leki nieprzepisane przez lekarza, natomiast osoby pięćdziesięcioletnie i starsze stosunkowo częściej przyjmowały leki zalecane przez lekarza. Prawie co czwarty mieszkaniec województwa szczepił się kiedykolwiek na grypę. Najczęściej szczepieniom poddawały się osoby w wieku 70 lat i więcej.

Ponad 50% kobiet miało kiedykolwiek zrobione badanie mammograficzne, natomiast 88,0%  cytologiczne. Z ogólnodostępnego programu profilaktycznych badań mammograficznych skorzystała co trzecia kobieta, a cytologicznych co ósma.

Pod koniec 2014 r. 27,3% osób dorosłych paliło tytoń, a 74,7% spożywało napoje alkoholowe w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Najliczniejszą grupę palaczy oraz pijących alkohol stanowiły osoby w wieku 30-49 lat.

Pod koniec 2014 r. 10,1% ogółu ludności województwa stanowiły osoby niepełnosprawne, wśród których 44,0% posiadało prawne orzeczenie o niepełnosprawności. Częstość występowania niepełnosprawności rosła wraz z wiekiem, gwałtownie po ukończeniu 50 roku życia.

Informacja została opracowana na podstawie danych pochodzących z reprezentacyjnego badania „Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia” (EHIS), przeprowadzonego w okresie wrzesień - grudzień 2014 r. Badanie EHIS realizowane jest przez wszystkie kraje członkowskie UE zgodnie z zaleceniami Eurostatu. Poprzednie badanie przeprowadzono w Polsce w 2009 r.

Pliki do pobrania

Do góry