Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Ile mamy komputerów, czyli społeczeństwo informacyjne w liczbach

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.03.2018

Ile mamy komputerów, czy mieszkańcy Mazowsza chętnie dokonują zakupów przez Internet, jakim zainteresowaniem cieszą się internetowe usługi administracji publicznej?

Z dotychczasowych badań wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych wiemy, że mazowieckie jest jednym z najbardziej rozwiniętych cyfrowo województw. Możemy pochwalić się najwyższym w Polsce odsetkiem gospodarstw domowych wyposażonych w komputery i Internet (86%, podczas gdy średnia ogólnokrajowa to 82%). Mieszkańcy Mazowsza są również najaktywniejsi pod względem zakupów w sieci: prawie 51% mieszkańców województwa korzystało ze sklepów internetowych (średnia dla Polski wyniosła 45%). Nieco niższy wskaźnik zanotowano w przypadku internetowych usług administracji publicznej: z oferty e-administracji korzystało 35% mieszkańców województwa mazowieckiego (liderem było pomorskie – 36%).

Główny Urząd Statystyczny kolejny raz zbada wykorzystanie komputerów i Internetu w Polsce. Badanie ankietowe „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych” będzie prowadzone w całym kraju – również na Mazowszu – od 3 kwietnia do 11 maja.

Gospodarstwa domowe, które zostały wylosowane do udziału w badaniu, mogą skorzystać z aplikacji dostępnej w Internecie. Jest to znacznie korzystniejsza opcja, bo można wypełnić formularz w dogodnym dla siebie terminie i nie trzeba umawiać się na spotkanie z ankieterem z urzędu statystycznego. Z ankiety online będzie można skorzystać od 3 do 15 kwietnia.

W przypadku gospodarstw domowych, które nie skorzystają z tej opcji, niezbędna będzie wizyta ankietera. W razie pytań i wątpliwości odnośnie realizacji badania w województwie mazowieckim (w tym logowania do aplikacji internetowej) należy skontaktować się z pracownikiem Urzędu Statystycznego w Warszawie pod numerem telefonu: 22 464 22 39 lub 22 464 20 40.

Zebrane w ankietach informacje pozwolą na ocenę rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz efektów działań podejmowanych w tej dziedzinie przez instytucje krajowe i międzynarodowe.

Więcej danych nt. wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach można znaleźć w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego pt. Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2013-2017:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-wyniki-badan-statystycznych-z-lat-2013-2017,1,11.html

Do góry