Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Budownictwo mieszkaniowe w województwie mazowieckim w I kwartale 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.04.2020

W I kwartale 2020 r. na terenie Mazowsza oddano do użytkowania o 402 mieszkania mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się za to liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

W I kwartale 2020 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 9213 mieszkań, z czego 46% w Warszawie. Poza stolicą wśród miast na prawach powiatu najwięcej mieszkań przekazano w Siedlcach (269), zaś najmniej w Radomiu (52).

Najwięcej było mieszkań wybudowanych z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. W województwie mazowieckim ich udział w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 72%. Wśród miast na prawach powiatu udział ten kształtował się na poziomie od 94% (w Siedlcach i w Warszawie) do 88% w Płocku. Natomiast w Radomiu wszystkie wybudowane mieszkania zostały przekazane przez inwestorów indywidualnych.

W I kwartale 2020 r. liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, zwiększyła się w województwie mazowieckim o 11% (w porównaniu z I kwartałem 2019 r.). W miastach na prawach powiatu (oprócz Warszawy) odnotowano wzrost - największy wystąpił w Ostrołęce (o 36 razy!). W Warszawie liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, zmniejszyła się o 10%.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, zwiększyła się w województwie (o 4%) oraz w Ostrołęce (o 179%), Radomiu (o 500%) i Płocku (tu zanotowano najwyższy wzrost o ok. 119 razy!). Natomiast w Siedlcach i Warszawie zaobserwowano spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, odpowiednio o 93% i 27%.

Do góry