Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

28 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
26.04.2017

Statystyczny Mazowszanin poszkodowany w wypadku przy pracy to mężczyzna w wieku 35-44 lata, ze stażem pracy do 5 lat, zatrudniony jako kierowca lub operator pojazdu. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w województwie mazowieckim wyniosła w 2016 r. blisko 11 tys. (wzrost o 1% w stosunku do poprzedniego roku), z czego 6 tys. (59%) to mężczyźni. Zdecydowanie najwięcej poszkodowanych (99%) doznało jedynie lekkiego uszkodzenia ciała. Wypadki śmiertelne to 0,3% tego typu zdarzeń.

Największą grupę poszkodowanych (26%) stanowiły osoby w wieku 35-44 lata. Średnia liczba dni niezdolności do pracy na 1 poszkodowanego wyniosła 34 dni (największa w powiecie kozienickim – 64 dni, najmniejsza w przasnyskim – 29 dni).

Miesiącem z największą liczbą wypadków przy pracy w ubiegłym roku był czerwiec. Biorąc zaś pod uwagę dokładny czas, do tego typu zdarzeń najczęściej dochodziło między godziną 9 a 10.

W 2016 r. średni koszt świadczeń wypłaconych z tytułu wypadków przy pracy w województwie mazowieckim wyniósł 3 607 zł. 

Pliki do pobrania

Do góry