Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w grudniu 2019 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.01.2020

W Warszawie stopa bezrobocia bez zmian, w województwie mazowieckim nieznacznie wzrosła. Wyższe niż w listopadzie było przeciętne wynagrodzenie brutto – zarówno w stolicy, jak i na całym Mazowszu. 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w grudniu 1,3% i obniżyła się o 0,2 p. proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 4,4% i był o 0,5 p. proc. niższy niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia na Mazowszu zwiększyła się o 0,1 p. proc., zaś w Warszawie pozostała bez zmian. 

W końcu grudnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 17 tys., a w województwie 123 tys. (w obu przypadkach oznaczało to spadek o 10% w skali roku).

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w grudniu 2 tys. ofert pracy (mniej o 10% niż przed rokiem i o 30% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 10 tys. (mniej o 0,5% niż przed rokiem i o 15% w stosunku do poprzedniego miesiąca). W końcu grudnia na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 19 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 27.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w grudniu 1095 tys. (wzrost o 0,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca), zaś w województwie 1541 tys. (wzrost o 0,3%).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w grudniu wyniosło 6763 zł i zwiększyło się o 5% w skali miesiąca. Zwiększyło się również miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw liczone dla całego województwa (o 4,8%) – wyniosło 6402 zł i było przeciętnie o 361 zł niższe niż w stolicy.

Do góry