Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Więcej nowych mieszkań, za to mniejsze metraże

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
27.01.2017

W 2016 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 35 tys. mieszkań, czyli o 21% więcej niż rok wcześniej. Warszawie przypadł 55-procentowy udział w całkowitej liczbie nowych lokali mieszkalnych na Mazowszu.

Wśród powiatów liderem był powiat wołomiński z 2020 nowymi lokalami. Natomiast z najsłabszą podażą (50 mieszkań) mieliśmy do czynienia w powiecie łosickim.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w 2016 r. zmniejszyła się w porównaniu z 2015 r. zarówno w województwie mazowieckim, jak i w Warszawie odpowiednio o 9,1 m2 i 5,5 m2.

W stolicy i na całym Mazowszu dominowały mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem stanowiąc odpowiednio 92% i 64% wszystkich lokali oddanych do użytkowania w 2016 r. Spadł udział lokali oddanych przez inwestorów indywidualnych - w przypadku województwa o 9,4 p. proc., zaś w Warszawie o 2,9 p. proc.

W skali województwa wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, ale wzrost ten był na niskim poziomie (0,5%). W Warszawie mieliśmy za to do czynienia ze spadkiem o 7,3%. Pozytywnym symptomem jest przyrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2016 roku (w województwie o 10,4%, w Warszawie o 9,1%).

Pracownicy branży budowlanej mogli mieć powody do zadowolenia. Przeciętne wynagrodzenie brutto w budownictwie wzrosło w 2016 roku o 4,9% w województwie i o 5,5% w stolicy. Nieodmiennie budowlańcy pracujący w Warszawie zarabiali lepiej niż ich koledzy po fachu z pozostałej części Mazowsza. Przeciętne wynagrodzenie brutto w stolicy było wyższe o 786 zł niż w województwie. Przeciętna liczba zatrudnionych w skali województwa wzrosła o 1,9%, natomiast w Warszawie miał miejsce nieznaczny spadek – o 0,6%.

Pliki do pobrania

Do góry