Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Bezpieczeństwo publiczne w I kwartale 2016 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
26.07.2016

24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy. To dzień święta polskiej Policji, które zostało ustanowione przez Sejm 21 lipca 1995 r. na mocy ustawy o Policji. Święto nawiązuje swoją datą do przedwojennych tradycji – Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r.

Jednym z podstawowych zadań Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Według danych KGP w I kw. 2016 r. zarówno w województwie mazowieckim, jak i w Warszawie nastąpił spadek liczby przestępstw stwierdzonych w stosunku do I kw. 2015 r. W I kw. 2016 r. wśród powiatów województwa mazowieckiego, najniższa liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców wystąpiła w powiatach zwoleńskim i żuromińskim(po 1,7). Najwyższą wartość wskaźnika odnotowano natomiast w Warszawie (6,4) oraz w powiatach nowodworskim (5,9) i wołomińskim (5,7).

W powiecie żuromińskim biorąc pod uwagę ilość popełnionych przestępstw (0,3% przestępstw popełnionych w województwie) oraz dość wysoki wskaźnik wykrywalności przestępstw (89,4%) można powiedzieć, że mieszkańcy tego powiatu w mniejszym stopniu narażeni byli na zagrożenie przestępstwami. Natomiast przestępstwa popełnione na terenie Warszawy stanowiły 45,3%. Wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw był o 11,7 p. proc. niższy niż w województwie.

Pliki do pobrania

Do góry