Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie trzech kwartałów 2018 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
25.10.2018

Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku na terenie województwa mazowieckiego, ale ich przeciętna powierzchnia była mniejsza niż przed rokiem. Ponad połowa nowych lokali mieszkalnych na Mazowszu miała warszawski adres.

W okresie trzech kwartałów 2018 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 28,6 tys. mieszkań, z czego 58% powstało w Warszawie. Poza stolicą najwięcej mieszkań przekazano w powiatach piaseczyńskim (1664) i wołomińskim (1070), natomiast najmniej w powiecie łosickim (34). W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 15% na Mazowszu i aż o jedną trzecią w Warszawie.

Najwięcej mieszkań wybudowano z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. W województwie mazowieckim udział takich lokali w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 77%, zaś w Warszawie 96%. Co piąte nowe mieszkanie w województwie zostało wybudowane przez inwestora indywidualnego. W stolicy znaczenie budownictwa indywidualnego było znacznie mniejsze – w ten sposób powstało zaledwie 3% mieszkań.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w okresie trzech kwartałów 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. zmniejszyła się zarówno w województwie mazowieckim, jak i w Warszawie, odpowiednio o 8,4 m2 i 6,6 m2.

Na przestrzeni trzech kwartałów liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym zmniejszyła się w  województwie mazowieckim o 4,6%, zaś w Warszawie o 8,2%. Wzrosła natomiast w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto: w województwie o 14%, w stolicy o 18%.

Do góry