Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Spis Powszechny nabiera prędkości - rachmistrzowie rozpoczynają pracę

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
13.05.2021

Obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) wypełnił już co piąty mieszkaniec województwa mazowieckiego. Chętniej spisują się mieszkańcy miast, szczególnie dobrze wypada pod tym względem Warszawa i jej okolice. Odsetek spisanych osób powinien się dynamicznie zwiększać – do prac spisowych na Mazowszu włącza się bowiem prawie 2,5 tys. rachmistrzów. Na razie będą oni pracować wyłącznie przez telefon.

Pod względem odsetka spisanych osób (19,8%) Mazowsze jest w skali kraju wiceliderem, ustępując jedynie województwu śląskiemu (20,4%). Spis zdecydowanie sprawniej przebiega w miastach, zwłaszcza w obszarze metropolitalnym Warszawy. Stolica oraz sąsiednie miasta i gminy zdominowały szczyt mazowieckiego rankingu. Pierwsze miejsce zajęły Ząbki (29%), a tuż za nimi uplasowała się Warszawa. Oprócz nich w pierwszej dziesiątce znalazły się Lesznowola, Marki, Jabłonna, Piaseczno, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Słupno i Łomianki. Jedyną w tym gronie gminą spoza metropolii Warszawskiej jest Słupno (powiat płocki). 

Jak wypadły inne duże miasta Mazowsza? W Płocku odsetek spisanych osób wyniósł 19%, w Radomiu 17%, Siedlcach 15%, zaś w Ostrołęce 15%.

Te wyniki będą wkrótce wyższe – obok samospisu internetowego i spisu przez telefon za pośrednictwem infolinii, rozpoczynają pracę rachmistrzowie telefoniczni. Będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego. 

Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy. 

Od czego rozpocznie się rozmowa? 

Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego. 

Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?

W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić: 

Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.

O co będzie pytać rachmistrz?

W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy. 

Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych. 

Czy można odmówić rachmistrzowi?

W momencie nawiązania kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmowy udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamość rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.  

Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony). 

Do góry