Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Jednym kliknięciem „Obserwuj Mazowsze i Warszawę”

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
11.05.2020

Mieszkasz na Mazowszu i chcesz na bieżąco śledzić sytuację w województwie? Analizujesz postęp epidemii koronawirusa i zastanawiasz się, jak długo ona potrwa? A może rozglądasz się za nowym mieszkaniem i czekasz na najlepszy moment na transakcję? W tym wszystkim pomoże ci dashboard „Obserwuj Mazowsze i Warszawę” - nowe internetowe narzędzie Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Epidemia koronawirusa pokazała, jak ważny jest dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych. Gdyby przepływ informacji o nowej tajemniczej chorobie był w skali globalnej szybszy, Europa znacznie lepiej przygotowałaby się na COVID-19. W skali kraju obserwowaliśmy z kolei, jak istotne dla działań państwa były aktualne dane o zachorowaniach i zgonach.

Koronawirus kładzie się cieniem na każdy kluczowy element życia społeczno-gospodarczego: rynek pracy, budownictwo czy przedsiębiorczość. W najbliższych miesiącach okaże się, jak mocno nasza gospodarka ucierpiała w związku z epidemią. Ale już dziś można na bieżąco sprawdzać, jak w obliczu epidemicznego zagrożenia funkcjonuje województwo mazowieckie i jego stolica.  

Na czym polega wyjątkowość tego narzędzia?

„Obserwuj Mazowsze i Warszawę” ma formę dashboardu, czyli jednostronicowej prezentacji z najważniejszymi danymi statystycznymi. Jest to format często wykorzystywany w biznesie – pozwala jednym spojrzeniem ocenić sytuację pod względem najistotniejszych wskaźników. Na identycznej zasadzie działa dashboard „Obserwuj Warszawę i Mazowsze”. Na jednym ekranie zebrane są najważniejsze informacje  dla każdego mieszkańca naszego województwa: stopa bezrobocia, wynagrodzenia, budownictwo mieszkaniowe oraz wskaźniki przedsiębiorczości. Wszystkie wymienione tematy aktualizowane są co miesiąc.

Ze względu na obecną sytuację i priorytetowe znaczenie danych dotyczących epidemii, pierwszym wykresem w mazowieckim dashboardzie jest „COVID-19”. Można w nim znaleźć dane dzienne dla województwa mazowieckiego o liczbie zachorowań, zgonów, ozdrowień oraz osób w kwarantannie domowej.

Jak korzystać z dashboardu?

Aplikacja jest zaprojektowana w przyjazny dla użytkownika sposób. Wystarczy wejść na stronę https://obserwujmazowsze.stat.gov.pl - na jednym ekranie widać wszystkie najważniejsze wskaźniki w formie wykresów. Jeśli chcemy bliżej przyjrzeć się sytuacji w interesującym nas temacie, wystarczy kliknąć na ikonę „więcej”  i pojawi się jego dalsza część z bardziej szczegółowymi informacjami.

Oprócz tematu danych, sami możemy wybrać interesujący nas okres czasu oraz wygląd wykresu. Samodzielnie stworzony przez nas wykres można na koniec w łatwy sposób zapisać do pliku graficznego (PNG), a dane w formacie CSV lub na potrzeby internetowej wymiany danych (format JSON).

Dla kogo jest to narzędzie?

„Obserwuj Mazowsze i Warszawę” jest dla każdego. Nie trzeba być doświadczonym użytkownikiem internetu, żeby skorzystać z podstawowych funkcji dashboardu. Wystarczy wejść na stronę i przyjrzeć się wykresom – łatwo z nich wyczytać najważniejsze informacje. Narzędzie z pewnością docenią też osoby profesjonalnie zajmujące się zbieraniem i komentowaniem danych, jak dziennikarze, analitycy czy naukowcy. W jednym miejscu znajdą bowiem wszystkie najbardziej aktualne informacje o Warszawie i Mazowszu. 

Do góry