Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

22 lutego — Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.02.2020

W 2019 r. w województwie mazowieckim doszło do 115 tys. przestępstw, z czego 50 tys. popełniono w Warszawie. W stosunku do 2018 r. ich liczba wzrosła zarówno w województwie, jak i w stolicy, odpowiednio o 2% i 7%. 

W porównaniu z 2018 r. na Mazowszu odnotowano więcej przestępstw drogowych i kryminalnych (odpowiednio o 8% i 3%), natomiast spadła liczba przestępstw gospodarczych (o 6%). W stolicy wzrosła zarówno liczba przestępstw gospodarczych, drogowych, jak i kryminalnych (odpowiednio o 15%, 12% i 5%).

W przypadku tzw. przestępstw uciążliwych społecznie, w województwie zanotowano mniej rozbojów (o 11%) oraz bójek i pobić (o 4%). Więcej natomiast było kradzieży samochodu i oszustw (w obu przypadkach o 12%). W województwie przybyło też przestępstw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych: dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego (o 8%) oraz przestępstw z zakresu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (o 29%). 

Wskaźnik wykrywalności poprawił się w Warszawie (o 0,6 p. proc. w porównaniu z 2018 r.), spadł za to w województwie (o 1,9 p. proc.). Wciąż jednak Mazowsze wypada pod tym względem znacznie lepiej niż stolica - wskaźniki wykrywalności wyniosły odpowiednio: 63% dla województwa i 49% dla Warszawy.

Sądy powszechne w województwie mazowieckim skazały w 2018 r. prawie 38 tys. osób za przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego. Procesy sądowe najczęściej dotyczyły przestępstw przeciwko mieniu oraz bezpieczeństwu w komunikacji.

Pliki do pobrania

Do góry