Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Budownictwo mieszkaniowe w I kw. 2016 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.04.2016

Na Mazowszu buduje się więcej mieszkań, są one jednak coraz mniejsze.

Od stycznia do marca 2016 r. w województwie mazowieckim oddano do użytkowania 8,4 tys. mieszkań. Wśród podregionów najwięcej mieszkań oddano w podregionie m.st. Warszawa (4,9 tys.), a najmniej w podregionie ciechanowskim (0,2 tys.). Powiatem ziemskim z największą liczbą oddanych mieszkań był powiat wołomiński (469 mieszkań).

Spośród nowych mieszkań najwięcej z nich przeznaczonych było na sprzedaż lub wynajem. W Warszawie mieszkania wybudowane na sprzedaż lub wynajem stanowiły niemal 94% ogółu nowych mieszkań. W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku zmniejszył się udział mieszkań oddanych przez inwestorów indywidualnych zarówno w województwie jak i w Warszawie (o 13,7 p. proc. i 6,8 p. proc.). Wśród podregionów najniższy udział mieszkań oddanych do użytkowania przez inwestorów indywidualnych (w ogólnej liczbie mieszkań oddanych w podregionie) odnotowano w podregionie m.st. Warszawa (2,4%). Dla porównania w podregionie ostrołęckim i radomskim 100% mieszkań oddali do użytkowania inwestorzy indywidualni.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w I kwartale 2016 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku zmniejszyła się zarówno w województwie mazowieckim jak i w Warszawie odpowiednio o 13,3 m2 i 10,0 m2.

W województwie w I kwartale 2016 r. odnotowano wzrost przeciętnej liczby zatrudnionych w sekcji budownictwo o 1,1% (w porównaniu z I kwartałem 2015 r.). Jednocześnie o 6,6% wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto – wyniosło 5346,00 zł.

Pliki do pobrania

Do góry