Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zostań w domu i spisz się bezpiecznie! Rozpoczyna się spis próbny w gminie Lesznowola

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
01.04.2020

Spis próbny, czyli próba generalna przed zaplanowanym na 2021 rok Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, został w obliczu epidemii koronawirusa ograniczony do dwóch bezpiecznych metod: samospisu internetowego i spisu telefonicznego.  

Spis próbny potrwa od 1 do 30 kwietnia 2020 r. i zostanie zorganizowany w 16 gminach w całej Polsce (po jednej gminie w każdym województwie). Będzie to sprawdzian organizacyjny, logistyczny i techniczny przed przyszłorocznym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Obowiązkowi spisania się podlegają osoby fizyczne stale i czasowo zamieszkałe na terenie wytypowanych do spisu próbnego gmin oraz mieszkania, budynki i inne zamieszkane pomieszczenia.

Lesznowolę wytypowano do spisu próbnego jako przedstawiciela województwa mazowieckiego, ponieważ jest przykładem dynamicznie rozwijającej się gminy zlokalizowanej w sąsiedztwie dużego miasta, gminy z dużym udziałem ludności napływowej i aktywną przedsiębiorczością.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy Lesznowola (i pozostałych gmin) podczas spisu próbnego będą zastosowane wyłącznie dwie metody, które eliminują konieczność kontaktu osobistego z osobami z zewnątrz: samospis internetowy oraz spis telefoniczny. Zrezygnowano całkowicie z wywiadu bezpośredniego – rachmistrzowie nie będą w ogóle prowadzić spisu w mieszkaniach.

Pierwsza z wykorzystanych metod - samospis internetowy – jest podstawową i najważniejszą metodą spisu. Od 1 do 30 kwietnia na stronie spis.gov.pl będzie działać specjalna aplikacja internetowa służąca do samospisu. Logowanie do aplikacji będzie intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego posiadającego połączenie z Internetem.

Druga, uzupełniająca metoda udziału w spisie to wywiad telefoniczny. Jeśli ktoś z mieszkańców gminy nie ma dostępu do Internetu lub też ze względu na zaawansowany wiek lub stan zdrowia nie może wypełnić samodzielnie formularza internetowego, powinien skontaktować się z infolinią statystyczną. Poprzez kontakt z konsultantem można umówić się na telefoniczne wypełnienie formularza spisowego w dogodnym terminie. Wywiad telefoniczny zostanie przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego, który jest pracownikiem Urzędu Statystycznego w Warszawie. Nr infolinii spisowej: 22 279 99 99 wew. 8.

Na początku kwietnia do wszystkich mieszkań w gminie Lesznowola trafią indywidualne listy Prezesa GUS zachęcające do udziału w spisie. Listy zawierać będą kod mieszkania umożliwiający jeden ze sposobów logowania do aplikacji spisowej. Należy więc zostawić list do czasu spisania się przez Internet.

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną - będą należycie i starannie zabezpieczone. 

Pliki do pobrania

Do góry