Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w maju 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.06.2020

W maju stopa bezrobocia nieco wzrosła – zarówno w Warszawie, jak i w całym województwie mazowieckim. Dobra wiadomość: w porównaniu z kwietniem znacznie zwiększyła się liczba zgłoszonych do urzędów pracy ofert zatrudnienia.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w maju 1,6% i wzrosła o 0,2 p. proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 4,9% i wzrósł o 0,3 p. proc. w skali roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła zarówno w Warszawie, jak i w województwie, o 0,2 p. proc.

W końcu maja liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 21 tys., zaś w województwie 140 tys. Tym samym zwiększyła się odpowiednio o 10% i o 5% w skali miesiąca.

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w maju 2 tys. ofert pracy (mniej o 57% niż przed rokiem i więcej o 18% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 11 tys. (mniej o 27% niż przed rokiem i więcej o 39% w stosunku do poprzedniego miesiąca). W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 32 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 23.

Według stanu na koniec maja w Warszawie 55 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 12 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 25 zakładów – 9 tys. pracowników, przed miesiącem 50 zakładów – 10 tys.). W województwie mazowieckim 73 zakłady pracy zapowiedziały zwolnienie w najbliższym czasie 13 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 27 zakładów – 9 tys. pracowników, przed miesiącem 68 zakładów – 11 tys.).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w maju 1061 tys., natomiast w województwie 1499 tys. ( w obu przypadkach spadek o 1% w skali miesiąca).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w maju 6466 zł i zmniejszyło się o 4% w skali miesiąca. Zmniejszyło się również (o 5%) miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa – wyniosło 6085 i było przeciętnie o 381 zł niższe niż w stolicy.

Pliki do pobrania

Do góry