Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w maju 2019 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
01.07.2019

W Warszawie stopa bezrobocia bez zmian, w województwie mazowieckim lekko spadła. W stolicy na jedną ofertę pracy przypadało dwukrotnie mniej bezrobotnych niż przeciętnie na Mazowszu.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w maju 1,4% i obniżyła się o 0,4 p. proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 4,6% i obniżył się o 0,6 p. proc. w skali roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem w Warszawie stopa bezrobocia nie zmieniła się, a w województwie nieznacznie się zmniejszyła (o 0,1 p. proc.).

W końcu maja liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 19 tys., natomiast w województwie 130 tys. (spadek odpowiednio o 19% i o 10% w skali roku).

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w maju 4 tys. ofert pracy (mniej o 24% niż przed rokiem i o 1% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 15 tys. (mniej o 27% niż przed rokiem i więcej o 1% w stosunku do poprzedniego miesiąca). W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 7 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 13.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w maju 1079 tys. (spadek o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca), zaś w województwie 1524 tys. (spadek o 0,2%).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w maju 6373 zł i zmniejszyło się o 3% w skali miesiąca. W takim samym stopniu obniżyło się przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa – wyniosło 6021 zł i było o 352 zł niższe niż w stolicy.

Pliki do pobrania

Do góry