Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rynek pracy w sierpniu 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.09.2020

W Warszawie stopa bezrobocia bez zmian, w województwie mazowieckim lekko wzrosła. Nieznacznie wyższe niż w lipcu było przeciętnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, ubyło za to ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w sierpniu 1,8% i wzrosła o 0,4 p. proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 5,2% i wzrósł o 0,7 p. proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem w Warszawie stopa bezrobocia pozostała bez zmian, a w województwie wzrosła o 0,1 p. proc.

W końcu sierpnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 24 tys., a w województwie 146 tys. i zwiększyła się odpowiednio o 3% i o 0,4% w skali miesiąca.

Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w sierpniu 2 tys. ofert pracy (mniej o 30% niż przed rokiem i o 23% niż przed miesiącem), zaś w województwie mazowieckim 12 tys. (mniej o 10% niż przed rokiem i o 6% w stosunku do poprzedniego miesiąca). W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 23 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 19.

Według stanu w końcu sierpnia w Warszawie 56 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 16 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 28 zakładów – 10 tys. pracowników, a przed miesiącem 52 zakłady – 12 tys.). W województwie mazowieckim 77 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 16 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 30 zakładów – 10 tys. pracowników, a przed miesiącem 66 zakładów – 13 tys.).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w sierpniu 1083 tys., a w województwie 1529 tys. (wzrost po 1% w skali miesiąca).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w sierpniu wyniosło 6540 zł i zmniejszyło się o 1% w skali miesiąca. Spadło również (o 0,3%) miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa – wyniosło 6253 zł i było przeciętnie o 287 zł niższe niż w stolicy.

Pliki do pobrania

Do góry