Dylemat warszawiaka: mieszkać w centrum czy na obrzeżach?
A A AStosunkowo łatwy dostęp do przedszkoli, bliskość przychodni i aptek, biblioteki na wyciągnięcie ręki – na takie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy centralnych dzielnic Warszawy. Pomimo tego, to Wilanów znalazł się na czele aktualnego rankingu dzielnic.
W przygotowanym przez Urząd Statystyczny w Warszawie rankingu najatrakcyjniejszych pod względem warunków życia dzielnic stolicy najlepiej wypadł Wilanów. Jest to dzielnica demograficznie „młoda”, z najwyższym saldem migracji oraz wskaźnikiem urodzeń. Wilanów charakteryzuje się też niskim bezrobociem i wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości wśród mieszkańców.
Położony na obrzeżach miasta Wilanów okazał się wyjątkiem od reguły. Czołówkę rankingu zdominowały bowiem dzielnice zlokalizowane w centrum miasta: Śródmieście, Mokotów, Żoliborz i Ochota. Ich atutem jest wysoki poziom rozwoju infrastruktury usługowej, zdrowotnej, kulturalnej oraz edukacyjnej.
Słabiej w rankingu zaprezentowała się Praga-Północ oraz dzielnice znacznie oddalone od centrum: Rembertów, Bielany, Białołęka i Bemowo. Dzielnice te dysponują niewystarczająco rozbudowaną infrastrukturą, która jest niedostosowana do potrzeb rosnącej liczby mieszkańców.
Mocną stroną dzielnic peryferyjnych jest ich korzystna sytuacja demograficzna. Wpływ na nią ma przede wszystkim szybki rozwój budownictwa mieszkaniowego. Dzięki relatywnie niższym cenom mieszkań dzielnice peryferyjne są atrakcyjne zwłaszcza dla młodych ludzi. Rosnący potencjał demograficzny wymusza poprawę infrastruktury społecznej, więc warunki życia w tych dzielnicach powinny się z czasem poprawiać.