Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

24 lipca — Święto Policji

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.07.2018

Mieszkańcy Mazowsza dobrze oceniają pracę Policji, a liczba stwierdzonych przestępstw w województwie mazowieckim i w Warszawie z roku na rok spada. Doroczne święto policjantów to doskonała okazja do statystycznego podsumowania ich pracy. 

Obchodzone 24 lipca Święto Policji nawiązuje do tradycji przedwojennych – tego dnia w 1919 r. Sejm II Rzeczypospolitej powołał do istnienia Policję Państwową. Czy mazowieccy policjanci w dniu swojego święta mają powody do zadowolenia? 

Jak wynika z Polskiego Badania Przestępczości 2017 przeprowadzonego na zlecenie Komendy Głównej Policji, zdecydowana większość mieszkańców województwa i Warszawy ocenia pracę Policji pozytywnie i uważa, że skutecznie walczy z przestępczością. Przeciętnie ośmiu na dziesięciu mieszkańców województwa i stolicy czuje się bezpiecznie po zmroku w okolicy swego zamieszkania. Z ankiety wynika, że Polacy oczekują od policjantów przede wszystkim szybkiego przybycia po wezwaniu na miejsce zdarzenia oraz skuteczności, tj. zatrzymania przestępców i odzyskania mienia.

Dobre oceny pracy policjantów mają pokrycie w statystykach. W ostatnich latach zarówno w województwie, jak i w Warszawie, nastąpił spadek liczby stwierdzonych przestępstw. W 2017 r. w województwie ogółem na 10 tys. ludności odnotowano ich 194, podczas gdy rok wcześniej – 202; w Warszawie odpowiednio 260 i 278. Wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw ogółem w 2017 r. wyniósł na Mazowszu 60%, w Warszawie – 46% i w obydwu przypadkach wzrósł w skali roku odpowiednio o 4 i 3 p. proc.

Poprawiło się również bezpieczeństwo ruchu drogowego na Mazowszu. W 2017 r. na terenie województwa mazowieckiego zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem liczba wypadków drogowych – o 0,7%, ofiar śmiertelnych – o 8,7% i rannych – o 2,5%. Na tle województwa niekorzystnie wyglądała sytuacja w Warszawie, gdzie odnotowano więcej wypadków drogowych i rannych niż rok wcześniej (w obu przypadkach o 17%). Choć wypadków w stolicy było więcej, to były one mniej groźne – liczba ofiar śmiertelnych spadła o 11%. 

Warto pamiętać, że mazowiecka Policja ma wyjątkową w skali kraju strukturę organizacyjną. Z reguły dana komenda wojewódzka obejmuje swoim działaniem całe województwo. Natomiast na Mazowszu oprócz Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu funkcjonuje oddzielnie Komenda Stołeczna Policji w Warszawie nadzorująca pracę policjantów w Warszawie i przyległych powiatach.

Do góry