Menu
Potrzeby informacyjne jednostek samorządu terytorialnego w województwie mazowieckim w 2020 r.
16.02.2021
„Badanie potrzeb informacyjnych jednostek samorządu terytorialnego” zrealizowane zostało w grudniu 2020 r. Była to szósta edycja badania, które od 2010 r. przeprowadzane jest co dwa lata. Zaproszenie do wypełnienia ankiety zostało wysłane do 369 jednostek z terenu województwa mazowieckiego: starostw powiatowych, urzędów miast, gmin i dzielnic m.st. Warszawy. Badanie przeprowadzone zostało za pomocą formularza elektronicznego.
Czytaj dalej
Podmioty gospodarki narodowej w rejestrze REGON w województwie mazowieckim. Stan na koniec 2020 r.
15.02.2021
W końcu 2020 r. zarejestrowanych było 887329 podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 3,8% więcej niż rok wcześniej. Ponad połowa jednostek (53,6%) miała swoją siedzibę w m.st. Warszawie. Najwięcej podmiotów (21,4%) zajmowało się handlem; naprawą pojazdów samochodowych, jednak największy wzrost w stosunku do 2019 r. nastąpił w sekcji informacja i komunikacja (o 8,0%).
Czytaj dalej
Pokolenie gniazdowników w Polsce
11.02.2021
Urząd Statystyczny w Warszawie, korzystając z doświadczeń Ośrodka Administracyjnych Źródeł Danych oraz Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych przygotował pracę eksperymentalną o pokoleniu polskich gniazdowników. Umiejętne wykorzystanie danych administracyjnych w połączeniu z nowatorskimi metodami definiowania rodzin i identyfikowania populacji, opracowanymi w Departamencie Badań Demograficznych GUS, dało zaskakujące wyniki. Udało nam się stworzyć bardzo szczegółowy obraz pewnego wycinka populacji mieszkańców kraju w skali gmin i poszczególnych roczników. Socjologowie i statystycy opierali się do tej pory wyłącznie na badaniach realizowanych na próbach reprezentatywnych. Źródła administracyjne umożliwiły nakreślenie eksperymentalnego portretu całego pokolenia gniazdowników w Polsce.
Czytaj dalej
Region Mazowiecki Regionalny w 2019 r.
01.02.2021
Niniejsza publikacja jest odpowiedzią na potrzeby władz samorządowych i przedstawicieli JST. Charakteryzuje zarówno zróżnicowanie wewnątrz regionu mazowieckiego regionalnego, jak również jego pozycję wśród pozostałych regionów Polski i jest uzupełnieniem wydawanej od lat publikacji Region warszawski stołeczny.
Czytaj dalej
Statystyka Warszawy. Grudzień 2020 r.
01.02.2021
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie m.st. Warszawy m.in. z zakresu rynku pracy, wynagrodzeń, przemysłu i budownictwa, handlu oraz cen. Informacja charakteryzuje się atrakcyjną formą graficzną w postaci kartogramów. Wybrane informacje zaprezentowano w przekrojach według wybranych sekcji w układzie PKD 2007.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego. Grudzień 2020 r.
01.02.2021
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące w województwie mazowieckim m.in. z zakresu rynku pracy, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, handlu oraz cen. Informacja charakteryzuje się bogatą formą graficzną w postaci map i kartogramów. Wybrane informacje zaprezentowano w przekrojach według sektorów i wybranych sekcji oraz powiatów.
Czytaj dalej
Wybrane dane o sytuacji społeczno-gospodarczej m.st. Warszawy na tle województwa mazowieckiego w grudniu 2020 r.
01.02.2021
Informacje dla m.st. Warszawy i Mazowsza
Czytaj dalej
Wybrane dane o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego na tle Polski w grudniu 2020 r.
01.02.2021
Informacje dla Mazowsza i Polski
Czytaj dalej
Rozdanie nagród w Konkursie Prezesa GUS na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu
29.01.2021
W dniach 21 i 22 stycznia 2021 r. Zastępca Dyrektora Urzędu Pani Agnieszka Ajdyn przekazała przedstawicielom gmin, które wygrały Konkurs Prezesa GUS na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu, atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu komputerowego oraz pamiątkowe dyplomy.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie mazowieckim. Styczeń 2021 r.
29.01.2021
W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w styczniu br. oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż w grudniu ub.r. Tylko w sekcji transport i gospodarka magazynowa oceny są podobne jak przed miesiącem. W większości obszarów oceny bieżące („diagnozy”) oraz oczekiwania („prognozy”) poprawiły się lub są podobne jak przed miesiącem.
Czytaj dalej
Budownictwo mieszkaniowe w m.st. Warszawie I-IV kwartał 2020 r.
26.01.2021
Informacje dla m.st. Warszawy
Czytaj dalej