Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Region Mazowiecki Regionalny w 2019 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 01.02.2021
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Województwo mazowieckie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie obszarów w Polsce i w UE. Głównym argumentem przemawiającym za podziałem statystycznym województwa mazowieckiego było przypisanie nowych jednostek NUTS2 dwóch różnych kategorii zamożności, dzięki czemu region mazowiecki regionalny nadal pozostaje w grupie słabiej rozwijających się regionów UE obok dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitalnego (regionu warszawskiego stołecznego). To natomiast skutkuje możliwością wykorzystania dodatkowych funduszy europejskich przyznawanych w ramach zmniejszania dysproporcji między regionami.

Niniejsza publikacja jest odpowiedzią na potrzeby władz samorządowych i przedstawicieli JST. Charakteryzuje zarówno zróżnicowanie wewnątrz regionu mazowieckiego regionalnego, jak również jego pozycję wśród pozostałych regionów Polski i jest uzupełnieniem wydawanej od lat publikacji Region warszawski stołeczny.

Oceń opracowanie:

Pliki do pobrania

Do góry