Menu
Szkoły wyższe w województwie mazowieckim w 2014 r.
06.07.2015
Począwszy od lat dziewięćdziesiątych, szkolnictwo wyższe podlega istotnym przemianom, których podstawy prawne stworzyła regulująca funkcjonowanie uczelni Ustawa z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami). Obok istniejących szkół publicznych powstały i rozwinęły się niepubliczne szkoły wyższe. Zróżnicowany został magisterski system studiów poprzez wprowadzenie dwustopniowego systemu kształcenia, który daje możliwość kontynuowania edukacji po studiach licencjackich lub inżynierskich na studiach II stopnia, wcześniej określanych jako studia magisterskie uzupełniające. W ramach istniejących struktur studiów, na niektórych uczelniach prowadzone są regularne studia w języku obcym jako wykładowym. Studenci mają również możliwość wyboru indywidualnego toku studiów.
Czytaj dalej
Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych województwa mazowieckiego (I-III 2015 r.)
30.06.2015
Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych dotyczą podmiotów gospodarczych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. Dane nie obejmują rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz szkól wyższych. Dane prezentowane są według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007).
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie mazowieckim w I kwartale 2015 r.
30.06.2015
Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzonego w I kwartale 2015 r.
Od III kwartału 2012 r. do uogólniania wyników badania na populację generalną zastosowano dane o ludności w wieku 15 lat i więcej, pochodzące z bilansów opracowanych na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011. Ponadto nastąpiły zmiany metodologiczne, mające na celu dostosowanie populacji objętej badaniem do zaleceń Eurostatu. Od III kw. 2012 r. poza zakresem badania, pozostają osoby przebywające poza gospodarstwem domowym, tj. za granicą lub w gospodarstwach zbiorowego zakwaterowania, 12 miesięcy lub więcej — do II kw. 2012 r. było to 3 miesiące lub więcej. W związku z wprowadzonymi zmianami prezentowane wyniki BAEL nie są w pełni porównywalne z wynikami badań z lat poprzedzających 2010 rok. Dane opublikowane w tym opracowaniu przedstawiają wyniki przeliczone zgodnie z nową metodologią i nową podstawą uogólniania danych.
Czytaj dalej
Bezrobocie rejestrowane w końcu maja 2015 r.
29.06.2015
Informacje dla Mazowsza, powiatów i m.st. Warszawy.
Czytaj dalej
Rynek pracy Mazowsza i Warszawy w maju 2015 r.
29.06.2015
Informacje dla Mazowsza i m.st. Warszawy.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie mazowieckim. Czerwiec 2015 r.
29.06.2015
Przedsiębiorstwa z siedzibą w województwie mazowieckim ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oceniają w czerwcu optymistycznie, podobnie jak w maju. Oceny dotyczące portfela zamówień są pozytywne, ale gorsze niż przed miesiącem. Utrzymują się korzystne diagnozy produkcji. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie negatywnie, jednak jej prognozy są bardziej korzystne od zgłaszanych w maju. Planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia, w skali zbliżonej do zapowiadanej w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć, jednak wolniej niż oczekiwano w maju.
Czytaj dalej
Statystyka Warszawy. Maj 2015 r.
29.06.2015
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie m.st. Warszawy m.in. z zakresu rynku pracy, wynagrodzeń, przemysłu i budownictwa, handlu oraz cen. Informacja charakteryzuje się atrakcyjną formą graficzną w postaci kartogramów. Wybrane informacje zaprezentowano w przekrojach według wybranych sekcji w układzie PKD 2007.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego. Maj 2015 r.
29.06.2015
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące w województwie mazowieckim m.in. z zakresu rynku pracy, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, handlu oraz cen. Informacja charakteryzuje się bogatą formą graficzną w postaci map i kartogramów. Wybrane informacje zaprezentowano w przekrojach według sektorów i wybranych sekcji oraz powiatów.
Czytaj dalej
Rolnictwo w województwie mazowieckim w 2014 r.
12.06.2015
Źródło informacji stanowiły wyniki przeprowadzonych w 2014 r. badań z zakresu użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zużycia nawozów mineralnych lub chemicznych oraz wapniowych, wynikowego szacunku plonów i zbiorów upraw rolnych i ogrodniczych oraz pogłowia zwierząt gospodarskich. Dane opracowano na podstawie badań reprezentacyjnych prowadzonych w wylosowanych gospodarstwach indywidualnych, zbiorczych wyników sprawozdawczości z gospodarstw osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz ocen i ekspertyz rzeczoznawców GUS.
Czytaj dalej
5 czerwca. Światowy Dzień Ochrony Środowiska
01.06.2015
Informacje dla Mazowsza i podregionów
Czytaj dalej