Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Województwo Mazowieckie - Podregiony, Powiaty, Gminy 2018

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 31.12.2018
Częstotliwość wydania: Roczna

Urząd Statystyczny w Warszawie przekazuje Państwu czternaste wydanie publikacji „Województwo Mazowieckie. Podregiony, Powiaty, Gminy”, stanowiące uzupełnienie „Rocznika Statystycznego Województwa Mazowieckiego 2018”.

Opracowanie zawiera zestaw informacji charakteryzujących poziom życia społeczeństwa i stan gospodarki województwa według jednostek podziału terytorialnego. W niniejszej edycji Rocznika po raz pierwszy prezentowane są dane w układzie Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) obowiązującym od 1 I 2018 r.

Dane statystyczne o regionach, podregionach, powiatach i gminach zgrupowano w 16 działach tematycznych poprzedzonych uwagami ogólnymi zawierającymi wyjaśnienia dotyczące terminologii, metodologii i zakresu informacji.

Publikację rozpoczyna tablica przeglądowa prezentująca ogólną charakterystykę województwa w latach 2000, 2005, 2010 i 2013–2017. Kolejna tablica zawiera szereg kategorii charakteryzujących regionalne zróżnicowanie zjawisk społeczno-gospodarczych w latach 2010 i 2017. Zamieszczony materiał statystyczny wzbogacono ilustracją graficzną.

W obecnej edycji Rocznika dane w dziale „Edukacja i wychowanie” uzupełniono o informacje dotyczące nowego systemu edukacji, obowiązującego od roku szkolnego 2017/18. Ponadto dane z zakresu rachunków regionalnych za lata 2014 i 2015 zmieniono w stosunku do opublikowanych w poprzedniej edycji w ślad za rewizją w rocznych rachunkach narodowych, dokonaną stosownie do standardowej procedury dotyczącej nadmiernego deficytu (tzw. notyfikacja fiskalna).

Przy opracowywaniu poszczególnych działów korzystano z wyników badań statystycznych statystyki publicznej, jak również ze źródeł pozastatystycznych.

Oceń opracowanie:

 

Do góry