Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Sytuacja demograficzna województwa mazowieckiego w 2019 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 14.08.2020
Częstotliwość wydania: Roczna

Zmiany demograficzne to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed rozwijającymi się społeczeństwami i choć głównie wynikają z procesów zachodzących od wielu lat, to ich skutki – zarówno ekonomiczne, jak i społeczne – zaczynamy odczuwać obecnie. Obserwowane trendy w zakresie czynników kształtujących liczbę i strukturę ludności, takich jak: spadek dzietności, wzrost długości życia, tworzenie i rozpad rodzin, przemieszczanie się ludności, determinują rynek pracy, szkolnictwo, ochronę zdrowia, a także wpływają na charakter konsumpcji czy rynek ubezpieczeń społecznych. Można wnioskować, że wraz z postępującymi przemianami demograficznymi, poszerzać się będą obszary życia społeczno-gospodarczego przez nie warunkowane.

Ze względu na znaczącą rolę statystyki we wspieraniu działań wszystkich podmiotów na rzecz łagodzenia negatywnych skutków zmian demograficznych na Mazowszu, Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował publikację „Sytuacja demograficzna województwa mazowieckiego w 2019 r.”, która jest kontynuacją publikacji „Ludność, ruch naturalny i migracje w województwie mazowieckim” wydawanej przez 18 lat i cieszącej się dużym zainteresowaniem szerokiej grupy odbiorców.

Oceń opracowanie:

Do góry