Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2011. Dojazdy do pracy w województwie mazowieckim

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 06.11.2014
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Przemieszczanie się ludności związane z dojazdami do pracy zawsze było istotnym elementem w strukturze ekonomiczno-społecznej i sytuacji demograficznej państwa. Badania w tym zakresie skupiały w równym stopniu uwagę nad kierunkami migracji zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Obecnie, w warunkach gospodarki globalnej, problem dojazdów do pracy jest wyjątkowo ważkim i determinującym życie społeczne.

Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie podstawowych danych i ich interpretacji w odniesieniu do województwa mazowieckiego. Główna część poprzedzona została rozdziałem zawierającym ogólną charakterystykę badania dojazdów do pracy na podstawie danych zawartych w administracyjnych systemach informacyjnych udostępnionych przez ich gestorów na potrzeby NSP 2011. W sposób syntetyczny objaśniono elementy metodyki badania, które umożliwiają właściwą interpretację wyników.

W dalszej części pokazana została struktura dojazdów do pracy na terenie województwa mazowieckiego, z uwzględnieniem przepływów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Usystematyzowanie danych zostało dokonane według różnych kryteriów (miejsce zamieszkania, płeć, wiek). Celem tego było przedstawienie zagadnienia w sposób możliwie, jak najszerszy. Całość została wzbogacona wykresami, mapami i tablicami statystycznymi. Specjalną uwagę zwrócono na m.st. Warszawę, które odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu się migracji wahadłowych związanych z zatrudnieniem.

Oceń opracowanie:

 

Przekroje: Polska, województwa, powiaty, gminy.
Do góry