W dniu 10 maja 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbył się 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku atrakcje dla gości naszego stoiska przygotowaliśmy wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym. Piknik utrzymuje status największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej. W ramach wydarzenia zaplanowano 690 pokazów, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy, organizatorzy szacują, że przybyło ok. 40 tysięcy uczestników.
Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało: „Ale kosmos!” Przygotowaliśmy aktywności związane z różnymi sposobami rozumienia tytułu imprezy. Opracowaliśmy dwa quizy: pierwszy z nich zawierał zaskakujące dane statystyczne wybrane z profilu Urzędu Statystycznego na X.com i nawiązywał do „ale kosmos!” jako okrzyku wyrażającego zdziwienie bądź zachwyt. Quiz ten w formacie „prawda czy fałsz” pozwolił uczestnikom zapoznać się z bogactwem różnych danych statystyki publicznej. Druga zgadywanka zawierała dane meteorologiczne wybrane z Roczników Statystycznych Warszawy i eksplorowała najbardziej popularne i dosłowne rozumienie pojęcia kosmos.
Słowo kosmos pochodzi z greckiego i oznacza w tym języku świat, a w tradycji filozoficznej również wewnętrznie uporządkowany świat człowieka. U nas przykładem danych o uporządkowanym życiu był dobowy budżet czasu. Prowadziliśmy symulację badania ankietowego budżetu czasu, gdzie nasi goście mogli dowiedzieć się m.in. czy spędzają więcej czy mniej czasu od innych na nauce, pracy, dojazdach, życiu towarzyskim, rozrywce i kulturze. Wyniki były wizualizowane na bieżąco, chętne osoby sprawdzały, jak ich odpowiedzi wyglądają w świetle statystyk, zarówno dotyczących uczestników imprezy, jak i danych z ostatniej edycji ogólnopolskiego badania Budżet czasu ludności, a także mogły porozmawiać z animatorami o wynikach i metodologii badania.
Eksperci z Departamentu Rolnictwa i Środowiska GUS prezentowali postery ze zobrazowaniami satelitarnymi, pokazując, jak za pomocą danych satelitarnych można rozpoznawać i monitorować m.in. pokrycie powierzchni ziemi, zjawiska meteorologiczne, skład atmosfery, dlaczego dane te mają bardzo szeroki zakres zastosowania w wielu dziedzinach np.: rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska i zagospodarowanie przestrzenne.
W naszym stoisku działał również kącik dziecięcy z kolorowankami, mini grami oraz aktywnością „Co lubimy jeść? Najmniejsze badanie statystyczne”, gdzie mieliśmy wielkoformatowy kolorowy „żywy wykres” wprowadzający w świat statystyki najmłodszych uczestników imprezy.