Rolnictwo w województwie mazowieckim w 2014 r.



Źródło informacji stanowiły wyniki przeprowadzonych w 2014 r. badań z zakresu użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zużycia nawozów mineralnych lub chemicznych oraz wapniowych, wynikowego szacunku plonów i zbiorów upraw rolnych i ogrodniczych oraz pogłowia zwierząt gospodarskich.
Dane opracowano na podstawie badań reprezentacyjnych prowadzonych w wylosowanych gospodarstwach indywidualnych, zbiorczych wyników sprawozdawczości z gospodarstw osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz ocen i ekspertyz rzeczoznawców GUS.
W związku z wprowadzeniem od 2010 r. stopniowych zmian metodologii badań rolniczych, mających na celu dostosowanie do standardów unijnych oraz uwzględnienie przemian dokonujących się w polskim rolnictwie, a także szersze wykorzystanie źródeł administracyjnych, zmianie uległa definicja gospodarstwa rolnego, zgodnie z którą gospodarstwa rolne nie obejmują posiadaczy użytków rolnych nieprowadzących działalności rolniczej oraz posiadaczy poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzących działalność rolniczą o małej skali (poniżej określonych progów). Konsekwencją zmiany definicji jest zmniejszenie liczby gospodarstw rolnych oraz ogólnej powierzchni gospodarstw, powierzchni użytków rolnych ogółem i użytków rolnych pozostałych.
Powierzchnię, zbiory i plony ziemniaków, warzyw gruntowych, owoców z drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych podano łącznie z uprawą w ogrodach przydomowych.
Od 2014 r. nastąpiła zmiana terminu badania trzody chlewnej: ze stanu z dnia 31 marca na dzień 1 marca; z 31 lipca na 1 czerwca; z 30 listopada na 1 grudnia.
Dane prezentuje się według siedziby użytkownika.