Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Analiza potencjału ekonomicznego powiatów województwa mazowieckiego i powiatów województw sąsiadujących

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 09.03.2012
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Niniejsze opracowanie prezentuje zróżnicowanie poziomu potencjału ekonomicznego powiatów województwa mazowieckiego i województw leżących w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a więc województw: podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko‐pomorskiego oraz warmińsko‐mazurskiego.

Mazowsze zawsze charakteryzowało się względnie korzystną sytuacją w porównaniu z resztą kraju. Jednocześnie województwo to uznawane jest za najbardziej zróżnicowane ze względu na charakterystyki ekonomiczne, w tym sytuację na lokalnych rynkach pracy. Na dobrą sytuację Mazowsza wpływ mają przede wszystkim aglomeracja warszawska i powiaty wokół stolicy, natomiast wiele powiatów leżących dalej od centrum województwa od lat zmaga się z niską aktywnością zawodową, wysokim odsetkiem długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy) i stopą bezrobocia często ponad dwukrotnie przewyższającą stopę bezrobocia w kraju. Dotyczy to w głównej mierze powiatów leżących na terenach graniczących z innymi województwami.

Do góry