Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Województwo mazowieckie w nowym podziale statystycznym

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 30.03.2018
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował publikację prezentującą informacje o mieszkańcach, warunkach życia, gospodarce i środowisku województwa mazowieckiego w układzie nowych jednostek statystycznych. Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2018 r. nową klasyfikacją NUTS 2016, wprowadzoną rozporządzeniem Komisji (UE) 2016/2066 z dnia 21 listopada 2016 r. zmieniającym załączniki do rozporządzenia (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustalenia wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS), województwo mazowieckie zostało podzielone na dwie odrębne jednostki statystyczne poziomu NUTS 2. Pierwszą z nich stanowi region warszawski stołeczny, w którego skład wchodzi 10 powiatów: m.st. Warszawa, grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. Drugą jednostką jest region mazowiecki regionalny obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. W związku z powyższym liczba jednostek statystycznych poziomu NUTS 2 w Polsce nie jest już zgodna z podziałem administracyjnym i wzrosła z 16 do 17. Jednocześnie w celu rozróżnienia obu podziałów, w klasyfikacji NUTS dotychczasową nazwę „województwa” zastąpiono nazwą „regiony”.

Zawarte w publikacji informacje dotyczą 2016 r. Wybrane z nich przedstawiono w retrospekcji do 2010 r., a w niektórych przypadkach (ze względu na zmiany metodologiczne) do roku 2012 lub 2015. 

Oceń opracowanie:

 

Przekroje: Województwa, regiony, podregiony
Do góry