Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rozwój zrównoważony

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 03.02.2017
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Dużym wyzwaniem dla działań polityki regionalnej jest niwelowanie dysproporcji rozwojowych występujących pomiędzy regionami. Szczególnie, w kontekście koncepcji zrównoważonego rozwoju konieczne jest znalezienie takiego rozwiązania, które wspierałoby rozwój społeczny i gospodarczy z uwzględnieniem stanu środowiska przyrodniczego.

W ostatnich latach szczególnego znaczenia nabiera nie tylko problematyka rozmiarów oraz przyczyn niespójności przestrzennych, ale również analiza ich zmian w czasie.

W niniejszym opracowaniu dokonano analizy zróżnicowania tempa rozwoju społecznego i gospodarczego powiatów na Mazowszu oraz presji wywieranej na środowisko naturalne. Dokonano analizy zmian w latach 2008-2014. Powiaty sklasyfikowano wykorzystując specjalnie w tym celu opracowane miary syntetyczne. Biorąc pod uwagę dynamikę zmian opracowano typologię powiatów, uwzględniając ich poziom rozwoju w 2014 r. oraz zmianę w badanym okresie.

Oceń opracowanie:

 

Przekroje: Powiaty

Pliki do pobrania

Do góry