W dniu 11 maja 2019 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbył się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Największa impreza plenerowa w Europie popularyzująca naukę przebiegała w tym roku pod hasłem „My i maszyny”.
Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował dla uczestników imprezy stoisko z różnorodnymi atrakcjami dostosowanymi dla wszystkich grup wiekowych oraz różnych zainteresowań i preferencji odbiorców. Najmłodsi uczestnicy korzystali z aktywności w ramach kącika dziecięcego, który wprowadzał ich w świat statystyki za pomocą zabaw: „Mini spis” oraz „Gusta i guściki”. Młodzież i dorośli rozpoczynali korzystanie z atrakcji od udziału w quizie z danymi dotyczącymi transportu prywatnego i publicznego oraz pracy z maszynami. Uczestnicy pokazu dowiadywali się, w jaki sposób liczby mówią o zmieniającym się pod wpływem techniki świecie, a przy okazji poznawali zasoby informacyjne statystyki publicznej.
Wątkiem przewodnim wszystkich atrakcji była kwestia zastępowania pracy ludzkiej przez maszyny. Zainteresowane osoby mogły wziąć udział w dwóch zaawansowanych działaniach prowadzących do refleksji na temat wymienionego problemu. W aktywności pt. „Przewidywanie i prawdopodobieństwo” zadaniem uczestników było przewidzenie następstwa zdarzeń w przyszłości w ramach diagramu przewidywania, odpowiadając na pytanie o przewidywane skutki automatyzacji pracy. W trakcie dnia prowadziliśmy zestawienie wyników odpowiedzi i sprawdzaliśmy, czy przybierały spodziewaną postać rozkładu Gaussa. W podsumowaniu aktywności używaliśmy wizualizacji rozkładu normalnego w postaci tzw. deski Galtona - „prostej maszyny”, która opowiada o statystyce w procesie losowego rozłożenia spadających kulek.
W aktywności „Kiedy maszyna może zastąpić człowieka?” ochotnicy mieli za zadanie przyjrzeć się elementom składowym procesu przygotowania i przeprowadzenia spisu powszechnego z 1950 i z 2011 roku oraz zastanowić się nad możliwym kształtem badania w przyszłości. Czym różnił się spis powszechny przeprowadzony 70 lat temu od spisu, który zostanie przeprowadzony w 2021 roku? Jak będą wyglądały spisy w przyszłości? Czy wprowadzenie nowych technologii (Geograficzne Systemy Informacyjne, mapy cyfrowe, GPS, kwestionariusze internetowe) całkowicie odmieni proces gromadzenia danych? Prezentowane pokazy i aktywności było doskonałą okazją do rozmowy o przeszłości i przyszłości statystyki publicznej.