Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dlaczego statystyka pyta rolnika?

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
02.06.2016

Jak wskazują wyniki analiz prowadzonych w ostatnich latach rolnictwo zmienia swój charakter. Zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. Gospodarstwa są modernizowane i w większym stopniu zaczynają specjalizować się w określonym rodzaju produkcji. Rolnicy są również coraz lepiej wykwalifikowani.

Czy tendencje obserwowane w rolnictwie nadal się utrzymują? Czy średnia powierzchnia gospodarstw rolnych nadal rośnie? Ilu właścicieli gospodarstw rolnych mieszka w dużych miastach? W jakim kierunku mazowieccy rolnicy specjalizują swoją działalność? Czy ciągle jesteśmy liderem produkcji mleka w Polsce? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskamy po przeprowadzeniu ogólnopolskiego Badania Struktury Gospodarstw Rolnych, którego kolejna edycja rusza od 1 czerwca 2016 r.

Badanie Struktury Gospodarstw Rolnych zostanie przeprowadzone w wylosowanych gospodarstwach rolnych za pomocą trzech metod: samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez ankietera za pomocą elektronicznego formularza. Udział w badaniu jest obowiązkowy.

Wylosowani rolnicy otrzymają listowną informację o szczegółach prowadzonego badania. Najprostszą formą pozwalającą zaoszczędzić czas jest samodzielny spis przez Internet. Właściciel gospodarstwa rolnego, w dogodnym dla siebie czasie, może wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej GUS – https://rolnictwo.stat.gov.pl. Jest to metoda w pełni bezpieczna, formularze są łatwe do wypełnienia. Samospis trwa tylko od 1 do 9 czerwca! Jeżeli w tym czasie rolnik nie wypełni formularza na stronie internetowej, w kolejnych dniach może spodziewać się telefonu z urzędu statystycznego lub wizyty ankietera.

Badania rolne przeprowadzane przez GUS są źródłem informacji dla osób zarządzających państwem, a otrzymane wyniki posłużą do kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju. Władze województwa i gmin będą mogły dostosować działania do zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Informacje zbierane podczas badań są również ważne dla samych rolników. Na ich podstawie będą mogli m.in. ocenić opłacalność produkcji.


Warto zapamiętać:

Termin badania: 01.06. – 29.07.2016 r.

Termin spisu internetowego: 01-09.06.2016 r.

Adres strony internetowej do samospisu: https://rolnictwo.stat.gov.pl.

Infolinia telefoniczna badania: 22 279 99 99

Osoba do kontaktu: Anna Lenartowicz, tel: 22 464 20 85,

Do góry