Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

28 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
28.04.2016

Na Mazowszu osoba poszkodowana w wypadku przy pracy to najczęściej młody mężczyzna, kierowca lub operator pojazdu, ze stażem pracy do 5 lat. Przyczyną wypadku, najczęściej lekkiego, było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

W 2015 r. w województwie mazowieckim liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła ponad 10 tys. osób (spadek o blisko 3% w stosunku do 2014 r.), z czego ponad 6 tys. ( 59%) to mężczyźni. Najwięcej, bo ponad 99% poszkodowanych było z lekkim uszkodzeniem ciała. Najliczniejszą grupę osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy stanowiły osoby w wieku 25-34 lata (blisko 27%), a najmniejszą osoby w wieku 17 lat i mniej (0,02%). Biorąc po uwagę staż pracy największą grupę stanowiły osoby ze stażem pracy do 5 lat (ponad 57%), najmniejszą osoby ze stażem pracy powyżej 41 lat (0,3%).

Najczęstszym wydarzeniem powodującym uraz było zderzenie lub uderzenie w nieruchomy obiekt.

Średnia liczba dni niezdolności do pracy na 1 poszkodowanego wyniosła ponad 33 dni. Spośród powiatów województwa mazowieckiego największa liczba dni niezdolności do pracy na 1 poszkodowanego wystąpiła w powiecie przysuskim (66 dni), najmniejsza w powiecie żuromińskim (27 dni).

Pliki do pobrania

Do góry