Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wiesław Łagodziński - wspomnienie

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
24.12.2020

Władysław Wiesław Łagodziński  (ur. 1937 r.) rozpoczął pracę w Głównym Urzędzie Statystycznym w 1968 roku i aktywnie jest związany ze statystyką publiczną do końca swojego życia. W latach 1993-2004 oraz 2006-2011 pełnił funkcję Rzecznika Prasowego Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W 2003 roku, za swoją działalność na polu statystyki obejmującą 15 książek, ponad 400 artykułów i opracowań oraz wiele ekspertyz dla najważniejszych instytucji państwowych, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był inicjatorem i  współautorem około 250 badań ankietowych, w tym cyklu badań Diagnoza społeczna. 

W latach 2004 – 2006 był pracownikiem Urzędu Statystycznego w Warszawie. Od 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Jako propagator i miłośnik statystyki publicznej zorganizował w tym okresie 41 seminariów popularnonaukowych zapraszając znamienitych prelegentów reprezentujących różne instytucje i różne środowiska naukowe. Podczas seminariów prezentowane były wyniki badań statystycznych, dorobek naukowy pracowników statystyki oraz inne zagadnienia związane z pracą statystyków. W seminariach brali udział pracownicy Urzędu Statystycznego w Warszawie oraz przedstawiciele GUS, PTS, a za sprawą systemu Lync również pozostałe jednostki statystyki publicznej. Dzięki publikacji nagrań w serwisie YouTube seminaria PTS docierają do szerokiego grona odbiorców.

Pan Wiesław Łagodziński, mając ponad 50 lat doświadczeń w pracy w statystyce publicznej, cały czas dawał przykład swoim zapałem i aktywnością młodszemu pokoleniu. Uczestniczył w pracach komisji okręgowej Olimpiady Statystycznej. Wspierał konkursy statystyczne organizowane przez Urząd Statystyczny w Warszawie, nie tyko fundowaniem nagród jako przewodniczący PTS, ale również udziałem w pracach komisji konkursowej. Swoją miłością do statystyki dzielił się podczas licznych konferencji i seminariów.

Po zakończeniu formalnej współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym cały czas propagował udział obywateli w badaniach ankietowych, co jest konsekwencją jego wieloletnich doświadczeń w zakresie prowadzenie tego typu badań. Był również osobą, która nieustannie promowała statystykę publiczną jako źródło wiedzy do podejmowania ważnych decyzji, nie tylko w skali kraju czy regionu, ale również w skali rodziny lub osobistej.

Na długo pozostanie w naszej pamięci.

Do góry