Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

SP za rok 2023 - w Portalu Sprawozdawczym od 15 marca 2024 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
12.03.2024

Od dnia 15 marca 2024 roku Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna kolejną edycję badania na formularzu SP.

W badaniu zobowiązane są uczestniczyć przedsiębiorstwa niefinansowe prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których liczba pracujących wynosi 10 osób i więcej.

Badanie dostarcza m.in. informacji o wartości aktywów i pasywów podmiotów (prowadzących pełny zestaw rachunków, tj. sporządzających bilans) oraz przychodów, kosztów i wyników finansowych charakteryzujących ich kondycję, w tym m.in. wskaźniki rentowności obrotu, wskaźniki płynności oraz rentowności majątku: obrotowego, trwałego i aktywów. Badanie dostarcza także informacji o pracujących i zatrudnieniu, rodzajach działalności przedsiębiorstwa oraz rodzajach działalności w jednostkach lokalnych. Wyniki badania wykorzystywane są na potrzeby organów rządowych, samorządowych oraz innych instytucji. Stanowią także cenną informację dla samych przedsiębiorców, pozwalając m. in. uzyskać punkt odniesienia dla oceny wyników finansowych uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo.

Zapewnienie wysokiej jakości informacji wynikowych jest możliwe dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców przekazujących dane statystyczne. Serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy w dotychczasowych edycjach badania poświęcili swój czas na wypełnienie sprawozdań. Zachęcamy również do zapoznania się z efektem naszej wspólnej pracy – opracowaniami GUS: Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2022 r., „Bilansowe wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w 2022 r.”, Przedsiębiorstwa niefinansowe według rodzajów i miejsc prowadzenia działalności w 2022 roku”, „Działalność gospodarcza przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym w 2022 r.”. Informacje zgromadzone w badaniu dostępne są również w Dziedzinowych Bazach wiedzy w dziale Przedsiębiorstwa Niefinansowe oraz Banku Danych Lokalnych.

Do góry