Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

GP za 2023 rok – w Portalu Sprawozdawczym od 3 czerwca 2024 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
29.05.2024

Od dnia 3 czerwca 2024 roku Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna kolejną edycję badania o grupach przedsiębiorstw na formularzu GP.

W badaniu zobowiązane są uczestniczyć przedsiębiorstwa działające w formie spółek handlowych (osobowych i kapitałowych), spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych oraz oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, powiązane w grupy.

Badanie dostarcza informacji o skali zjawiska organizowania się przedsiębiorstw w grupy, różnorodności struktur grup, umożliwia rozpoznanie w ich ramach ponadnarodowych powiązań, a także pozwala na uzyskanie podstawowych informacji o rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej w ramach grup, wielkości grup, kraju pochodzenia kapitału i uzyskiwanych wynikach finansowych. Wyniki badania wykorzystywane są m.in. na potrzeby polityki gospodarczej rządu, instytucji i organów Unii Europejskiej i OECD oraz aktualizacji rejestru statystycznego (służącego jako operat do badań statystycznych) w zakresie grup przedsiębiorstw. Stanowią również cenną informację dla społeczeństwa, w tym w szczególności środowisk naukowych oraz samych przedsiębiorców.

Zapewnienie wysokiej jakości informacji wynikowych jest możliwe dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców przekazujących dane statystyczne. Serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy w dotychczasowych edycjach badania poświęcili swój czas na wypełnienie sprawozdań. Zachęcamy również do zapoznania się z efektem naszej wspólnej pracy – publikacją GUS Grupy przedsiębiorstw w Polsce w 2022 r.”.

Podmioty, które otrzymały powiadomienie o udziale w badaniu za rok 2023 prosimy o przekazanie danych poprzez Portal Sprawozdawczy GUS. Formularz elektroniczny będzie dla Państwa dostępny w dniach: 3 czerwca – 31 lipca 2024 r.

Pomoc merytoryczną w wypełnieniu sprawozdania można uzyskać w witrynie internetowej Ośrodka Wyników Przedsiębiorstw Niefinansowych oraz Handlu Zagranicznego. Zachęcamy do korzystania z udostępnionych tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), a w przypadku, jeśli nie wyjaśnią one wszystkich Państwa wątpliwości – do kontaktu z pracownikami naszego Urzędu, których dane dostępne są w Wyszukiwarce kontaktów. Ze względu na znaczną liczbę podmiotów korzystających z naszych linii telefonicznych, szczególnie polecamy Państwa uwadze możliwość kontaktu z pracownikami Urzędu za pośrednictwem wewnętrznej poczty Portalu Sprawozdawczego lub dostępnych w Wyszukiwarce adresów e-mail.

Do góry