Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
06.06.2017

W dniu 3 czerwca 2017 r. na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Była to jedna z największych popularnonaukowych  imprez plenerowych w Europie. Około półtora tysiąca naukowców i entuzjastów nauki w 230 punktach dzieliło się wiedzą i zachęcało do eksplorowania świata nauki.

Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował dla uczestników imprezy szereg atrakcji, które były dostępne w ramach specjalnie przygotowanego stoiska. Goście mogli m.in. wziąć udział w quizie, w którym należało dopasować nazwy wskaźników związanych z presją człowieka na środowisko naturalne do danych dla Warszawy z wybranych lat na przestrzeni XX i XXI w. Uczestnicy pokazu dowiedzieli się, w jaki sposób liczby mówią o procesach zachodzących w regionie, a przy okazji zapoznawali się z zasobami informacyjnymi statystyki publicznej.

Zainteresowane osoby mogły wcielić się w rolę badacza i sprawdzać potencjalne występowanie sprzeczności między ogólną świadomością ekologiczną a codziennymi nawykami respondentów. Ochotnicy – ankieterzy poznawali tajniki prowadzenia badania ankietowego, zbierali informacje i wspólnie z ekspertami przyglądali się aktualizowanym na bieżąco wynikom badania.

Do dyspozycji uczestników przygotowane były dwa komputery ze stworzonymi na okoliczność imprezy aplikacjami, pierwsza z nich umożliwiała wyliczenie indywidualnego przyszłego wpływu na środowisko naturalne. W zależności od określonych czynników warunkujących przeciętną dalszą długość trwania życia uczestnicy dowiadywali się ile statystycznie wyprodukują odpadów. Druga aplikacja pozwalała zapoznać się z podstawami planowania urbanistycznego, wymagała od uczestników podjęcia decyzji o najkorzystniejszej lokalizacji osiedla mieszkaniowego względem dostępności do różnych usług publicznych. Użytkownik musiał rozstrzygnąć konflikt między zabudowaniem obszarów cennych przyrodniczo, a koniecznością zwiększenia czasu dojazdu do preferowanych usług.

Dodatkowo przygotowany był kącik dziecięcy, który wprowadzał w świat statystyki najmłodszych uczestników  za pomocą zabaw: „mini spis” oraz „gusta i guściki żywieniowe”.

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a wśród gości można było rozpoznać osoby, które odwiedziły nas w zeszłym roku i zapowiedziały, że w przyszłym roku również to uczynią.

Do góry