Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Przestrzenne rozmieszczenie podmiotów gospodarki narodowej w Warszawie

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 19.07.2019
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Podmioty gospodarki narodowej w Warszawie mają niebagatelny wpływ na wypracowywany produkt krajowy brutto i inne najważniejsze wskaźniki ekonomiczne. Świadczą również o potencjale endogenicznym i bazie ekonomicznej stolicy. Rozmieszczenie podmiotów, jako miejsc pracy setek tysięcy ludzi, decyduje o kierunkach i wielkości przemieszczeń mieszkańców. Obszary o wysokiej koncentracji mogą świadczyć o dogodnych warunkach dla lokalizacji działalności gospodarczej, ale sygnalizują potencjalne problemy z komunikacją, miejscami parkingowymi, kongestią i jakością przestrzeni publicznych. Wszystkie te przesłanki wskazują na potrzebę badań i analiz miejsc działalności firm i instytucji w przestrzeni stolicy.

Urząd Statystyczny w Warszawie, dostrzegając istotność wyzwań dla władz miasta oraz specjalistów i ekspertów zajmujących się zarządzaniem metropolią, przygotował publikację folderową "Przestrzenne rozmieszczenie podmiotów gospodarki narodowej w Warszawie".

W opracowaniu analizą objęto zbiorowość podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON według siedziby na stan 31 stycznia 2019 r. Podmiotom przypisano współrzędne geograficzne, co umożliwiło przedstawienie wyników w siatce kwadratów o wymiarach 500x500 m według wybranych form prawnych, okresu rejestracji jednostki oraz charakteru prowadzonej działalność.

Oceń opracowanie:

Do góry