Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Kalendarium

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
31
sier

Sytuacja demograficzna województwa mazowieckiego w 2022 r.

Zmiany demograficzne to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed rozwijającymi się społeczeństwami i choć głównie wynikają z procesów zachodzących od wielu lat, to ich skutki – zarówno ekonomiczne, jak i społeczne – zaczynamy odczuwać obecnie. Obserwowane trendy w zakresie czynników kształtujących liczbę i strukturę ludności, takich jak: spadek dzietności, wzrost długości życia, tworzenie i rozpad rodzin, przemieszczanie się ludności, determinują rynek pracy, szkolnictwo, ochronę zdrowia, a także wpływają na charakter konsumpcji czy rynek ubezpieczeń społecznych. Można wnioskować, że wraz z postępującymi przemianami demograficznymi, poszerzać się będą obszary życia społeczno-gospodarczego przez nie warunkowane.
Czytaj dalej
31
sier

Koniunktura gospodarcza w województwie mazowieckim. Sierpień 2023 r.

W sierpniu br. w większości obszarów gospodarki objętych badaniem oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są pozytywne i zazwyczaj bardziej optymistyczne niż przed miesiącem. Największą poprawę ocen zanotowano wśród podmiotów prowadzących działalność usługową w zakwaterowaniu i gastronomii (wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w skali miesiąca o 3,7). Największe pogorszenie ocen zaobserwowano w opiniach wyrażanych przez przedsiębiorców z sekcji transport i gospodarka magazynowa – spadek wartości tego wskaźnika o 1,6 w porównaniu z lipcem br. Wśród tych jednostek oceny koniunktury są pesymistyczne. Negatywnie oceniają koniunkturę także podmioty zajmujące się budownictwem oraz handlem detalicznym.
Czytaj dalej
  1  2  3 
Do góry