Oświadczenie w sprawie dostępności
Urząd Statystyczny w Warszawie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego https://warszawa.stat.gov.pl/.
Data publikacji strony internetowej: 1995.06.03
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2018.01.16
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej:
- część plików PDF nie jest dostępnych cyfrowo (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury lub są skanami dokumentów),
- część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub alternatywnej wersji danych,
- opublikowane zdjęcia nie posiadają opisu alternatywnego, nie są one jednak wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
Urząd Statystyczny w Warszawie przegląda i na bieżąco aktualizuje treści serwisu. Dostosowuje się do wytycznych WCAG 2.0 na poziomie AA. Jeżeli jednak Użytkownik zauważy, że jakiś element serwisu zdecydowanie nie spełnia wymogów dostępności, prosimy o kontakt i wskazania elementów wymagających dostosowania.
Oświadczenie sporządzono dnia 2020-09-23. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Daniel Koźmiński . Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności można składać w sekretariacie Urzędu na adres:
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Urząd Statystyczny w Warszawie powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Urząd Statystyczny w Warszawie, ul. 1 Sierpnia 21, 02-134 Warszawa
Budynek Urzędu Statystycznego ma 6 kondygnacji. W budynku znajdują się 2 windy z automatycznie rozsuwanymi drzwiami, które nie są wyposażone w system informacji głosowej. Ciągi komunikacyjne na każdej kondygnacji budynku pozbawione są progów i mają szerokości dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Do budynku prowadzą 2 wejścia, znajdujące się od strony ulicy 1 Sierpnia.
Wejście główne, którym można się dostać do sali obsługi klienta REGON-u i Informatorium danych statystycznych, znajduje się na wprost furtki. Prowadzi do niego chodnik, który jest przecięty wewnętrzną drogą dojazdową na parking Urzędu. W miejscach przecięcia się drogi z chodnikiem zainstalowane zostały obniżone krawężniki. Wejście do budynku pozbawione jest schodów i wyposażone w 2 pary automatycznych drzwi wejściowych, usytuowanych jedne za drugimi, które reagując na ruch otwierają się wahadłowo.
Tuż za wejściem, na parterze, po prawej stronie holu głównego znajduje się Recepcja Urzędu. Po lewej stronie, naprzeciwko Recepcji znajdują się fotele i stoliki dla klientów i osób odwiedzających Urząd.
Sala obsługi klienta usytuowana jest na wprost wejścia głównego. Przejście do sali pozbawione jest barier architektonicznych: brak schodów, a szerokie drzwi przesuwne, wyposażone w czujniki ruchu otwierają się automatycznie. Sala jest wyposażona w obniżone blaty, ułatwiające komunikację z osobami poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Pozostałe pomieszczenia Urzędu, takie jak: Kancelaria, sale konferencyjne, Sekretariat, Wydział Kadr i Szkolenia oraz inne komórki Urzędu, znajdujące się na wyższych kondygnacjach budynku, są dostępne po pokonaniu schodów prowadzących do windy (brak platformy) lub z wykorzystaniem drugiego, opisanego poniżej, alternatywnego wejścia do budynku.
Drugie wejście wyposażone jest w podjazd dla wózków i 2 pary drzwi otwieranych ręcznie, usytuowanych jedne za drugimi. Tuż za drzwiami, po prawej stronie holu znajduje się winda, umożliwiająca dostęp do wyższych kondygnacji budynku. Dźwig osobowy wyposażony jest w automatyczne drzwi przesuwne i mieści się w nim wózek inwalidzki, ale nie posiada systemu informacji głosowej.
Tuż za windą, po prawej stronie znajduje się Kancelaria Urzędu, która na co dzień jest głównym użytkownikiem drugiego wejścia.
Dla osób ze szczególnymi potrzebami, chcących dostać się np. do: Kancelarii, Sekretariatu Urzędu, Wydziału Kadr i Szkolenia lub sali konferencyjnej na spotkanie organizowane przez Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz dla osób ze szczególnymi potrzebami, biorącymi udział w rekrutacji do pracy w Urzędzie, istnieje możliwość udostępnienia drugiego wejścia - w ramach dostępu alternatywnego. Taką potrzebę należy zgłosić pracownikowi recepcji po przybyciu do Urzędu.
Na każdym piętrze budynku, znajdują się drzwi prowadzące do pokoi poszczególnych komórek organizacyjnych Urzędu. Drzwi otwierają się ręcznie. Wyposażone są one w klamki lub dotykowe panele numeryczne, z których korzystają tylko pracownicy Urzędu. Osoby wizytujące wyższe kondygnacje budynku, mogą poruszać się po Urzędzie wyłącznie w asyście pracownika wizytowanej komórki.
Na terenie budynku znajdują się 2 toalety dla osób niepełnosprawnych:
- pierwsza - przy wejściu głównym - na sali obsługi klienta, w bocznym korytarzu po prawej stronie - tuż za drzwiami automatycznie rozsuwanymi.
- druga - przy wejściu drugim - tuż za drugimi drzwiami wejściowymi – po lewej stronie korytarza.
Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Szlabany zamontowane na wjeździe i wyjeździe z terenu jednostki, posiadają system informacji głosowej, uwzględniający potrzeby osób słabosłyszących.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
W Urzędzie znajduje się pętla indukcyjna.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, z wyjątkiem Sekretariatu, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Urząd Statystyczny w Warszawie, Oddział w Ciechanowie ul. Nadrzeczna 1, 06-400 Ciechanów
Siedziba Oddziału zlokalizowana jest w jednopiętrowym, wolnostojącym i ogrodzonym budynku.
Do budynku prowadzą 2 wejścia: wejście główne, znajdujące się od strony ulicy Nadrzecznej, które przeznaczone jest dla klientów Oddziału oraz wejście dla pracowników (od strony placu wewnętrznego).
Wejście główne do budynku pozbawione jest bariery w postaci schodów. Wyposażone jest w 2 pary drzwi wejściowych, usytuowanych jedne za drugimi, które otwierają się ręcznie. Szerokości drzwi dostosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózkach.
Naprzeciwko wejścia głównego znajduje się Sekretariat Oddziału. Obok Sekretariatu (po prawej stronie) znajduje się sala, w której znajdują się fotele dla klientów i osób odwiedzających Urząd. Przejście do sali pozbawione jest barier architektonicznych: brak schodów i progów. Sala jest wyposażona w obniżone blaty, ułatwiające komunikację z osobami poruszającymi się na wózkach. Wielkość sali oraz ciągi komunikacyjne na parterze budynku pozwalają na swobodne przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz na wózkach inwalidzkich.
Pozostałe pomieszczenia Oddziału, znajdujące się na wyższej kondygnacji budynku nie są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Na parterze – przy wejściu głównym – znajduje się 1 toaleta dla osób niepełnosprawnych (tj. brak schodów, progów), natomiast usytuowanie drzwi toalety w narożniku korytarza może stanowić ewentualną niedogodność, utrudniając ich swobodne otwieranie przez osoby niepełnosprawne (w tym poruszające się na wózku).
Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
W budynku Oddziału znajduje się pętla indukcyjna, nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Urząd Statystyczny w Warszawie Oddział w Ostrołęce ul. Insurekcyjna 3, 07-410 Ostrołęka
Budynek, w którym znajduje się Oddział Urzędu Statystycznego w Warszawie nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (schody, brak podjazdów, wind i podnośników) oraz dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku brak oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub druku powiększonego).
Budynek ma 4 kondygnacje. Pierwszy poziom, tzw. niski parter, usytuowany jest 50 cm poniżej poziomu gruntu. Na tej kondygnacji znajduje się sala Konferencyjna, do której prowadzą schody z chropowatego lastryko (trzy stopnie w dół), drzwi wejściowe - tradycyjne 90 cm, otwierane klamką.
Wejście główne (od ulicy) znajduje się na drugim poziomie, ok. 2,5 metra powyżej poziomu gruntu (wysoki parter). Na tej kondygnacji, obok wejścia głównego, znajduje się pokój, w którym obsługiwani są klienci CIS i REGON.
Do głównego wejścia prowadzą schody zabiegowe złożone z 13 stopni, wyłożone kafelkami. W okresie zimowym schody zabezpieczane są matami antypoślizgowymi. Wejście główne wyposażone jest w drzwi
o szerokości 95 cm z samozamykaczem (z zewnątrz do klatki schodowej) oraz drugie drzwi 100 cm z klatki schodowej do holu/poczekalni.
Przy schodach wejściowych do budynku brak pochylni podjazdowych przeznaczonych dla wózków inwalidzkich.
Budynek nie posiada automatycznych drzwi oraz zamontowanego na poziomie chodnika dzwonka/domofonu kontaktowego na wypadek chęci porozumienia się osoby o szczególnych potrzebach z pracownikami Oddziału.
Do budynku można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Parking samochodowy ogólnodostępny z wyznaczonymi miejscami dla niepełnosprawnych znajduje się po drugiej stronie ulicy, około 50 m od budynku Oddziału.
Urząd Statystyczny w Warszawie, Oddział w Płocku, ul. Otolińska 21, 09-407 Płock.
Budynek, w którym znajduje się siedziba Oddziału ma 7 kondygnacji, a pomieszczenia Urzędu znajdują się na I piętrze.
Do budynku prowadzi wejście główne, usytuowane od północnej strony, wprost z ogólnodostępnego parkingu samochodowego. Wejście jest pozbawione schodów i wyposażone w 2 pary automatycznie rozsuwających się drzwi, rozmieszczonych jedne za drugimi.
Na parterze budynku, po lewej stronie, tuż za pomieszczeniami administracji budynku, znajdują się 2 windy z automatycznie rozsuwanymi drzwiami, które nie są wyposażone w system informacji głosowej, ale mieści się w nich wózek inwalidzki. Windami można wjechać na pierwsze piętro, gdzie znajduje się Sekretariat Oddziału oraz pokoje pracowników.
Drzwi do wszystkich pomieszczeń otwierane są ręcznie, przy użyciu klamki, a wejście do pokoju wymaga pokonania progu o wysokości około 1 cm. W żadnym pomieszczeniu nie ma udogodnień dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Ciągi komunikacyjne na parterze i pierwszym piętrze pozbawione są progów i mają szerokość dostosowaną do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Przy podjeździe prowadzącym do wejścia głównego budynku znajduje się jedno wydzielone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Do Oddziału należy 1 toaleta usytuowana na zajmowanym piętrze, ale nie jest ona przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku Oddziału znajduje się pętla indukcyjna, nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Urząd Statystyczny w Warszawie Oddział w Radomiu ul. Planty 39/45, 26-600 Radom
Oddział Urzędu mieści się na II piętrze budynku Centrum Informatyki Statystycznej Zakład w Radomiu, przy ul. Planty 39/45.
Budynek, w którym znajduje się Oddział Urzędu Statystycznego w Warszawie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, ale nie jest dostosowany dla osób niewidomych i słabowidzących (w budynku brak oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub druku powiększonego). W budynku znajduje się pętla indukcyjna, ułatwiająca komunikację z osobami słabosłyszącymi.
Do budynku prowadzą 2 wejścia: główne, znajdujące się od strony ulicy Jarzyńskiego i hotelowe, znajdujące się od strony ul. Planty. Główne wejście, którym można dostać się do pomieszczeń Urzędu, wyposażone jest w 2 pary drzwi (otwieranych ręcznie) i prowadzą do niego schody. Z poziomu ulicy można dostać się na parter budynku windą dla niepełnosprawnych (po przywołaniu dzwonkiem osoby z recepcji). Tuż za wejściem, na parterze, po lewej stronie holu głównego znajduje się Recepcja. W dalszej części holu znajdują się fotele dla klientów i osób odwiedzających Urząd.
Pomieszczenia biurowe Oddziału w Radomiu, w tym stanowisko obsługi klientów (Regon), znajdują się na drugim piętrze budynku - są dostępne po pokonaniu schodów. Osoby niepełnosprawne mogą dostać się na II piętro windą, po zgłoszeniu takiej potrzeby w recepcji (recepcja przywołuje pracownika uprawnionego do obsługi windy towarowo-osobowej i zawozi klienta na II piętro). Stanowisko REGON jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (drzwi o szer. 95 cm dostosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózkach).
Wszystkie drzwi do pomieszczeń biurowych otwierane są ręcznie.
Przy budynku Oddziału Urzędu znajduje się duży parking (40 miejsc) bez oznaczonych stanowisk dla niepełnosprawnych.
Do budynku można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Na terenie drugiego piętra budynku znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Urząd Statystyczny w Warszawie Oddział w Siedlcach ul. Kazimierza Pułaskiego 19/21, 08-110 Siedlce
Budynek Oddziału w Siedlcach posiada 3 kondygnacje nadziemne, połączone wspólną klatką schodową. Na korytarzowych ciągach komunikacyjnych występują szerokości zapewniające bezkolizyjne poruszanie się pieszych, posiadających umiarkowany stopień niepełnosprawności ruchowej. Niskie progi drzwiowe zamontowane są wyłącznie w drzwiach wejściowych, zamykanych elektronicznie oraz sekretariacie. Na wyposażeniu budynku nie ma wind osobowych.
Droga do budynku prowadzi od strony ulicy Kazimierza Pułaskiego, przez bramę wjazdową Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przed wejściem znajdują się kilkustopniowe schody z oznaczeniem kontrastowym. W budynku nie ma pochylni podjazdowej lub windy dla wózków inwalidzkich. Wejście wyposażone jest w podwójne drzwi, posiadające system automatycznego domykania - brak jest natomiast automatu otwierającego drzwi osobom z problemami samodzielności ruchowej
Strefa obsługi klienta zewnętrznego znajduje się na parterze Oddziału. Po prawej stronie korytarza znajduje się sekretariat, a naprzeciwko pokoju usytuowane są stoły z krzesłami dla klientów zewnętrznych. Dostęp oraz wysokości blatów umożliwiają korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Na wprost wejścia do siedziby ulokowana jest sala szkoleniowa, oddzielona drzwiami z zamkiem sterowanym kasetą kodową, które dodatkowo wyposażone są w przywoławczy dzwonek elektryczny.
Wszystkie drzwi do pokoi otwierane są ręcznie.
Klienci zewnętrzni, których sprawy wymagają wejścia na wyższą kondygnację budynku, zgłaszają taką potrzebę w sekretariacie, w celu uzyskania asysty pracownika Oddziału. W sytuacjach uniemożliwiających poruszanie się klienta po schodach, ze względów zdrowotnych, do klienta wychodzi kompetentny pracownik (po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym).
Budynek jest wyposażony w toalety umożliwiające korzystanie z nich osobom posiadającym umiarkowany stopień niepełnosprawności ruchowej.
Na podwórzu przed siedzibą Oddziału znajduje się 1 kopertowe miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
W budynku Oddziału znajduje się pętla indukcyjna, schody posiadają oznaczenia kontrastowe, natomiast nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Urząd Statystyczny w Warszawie zapewnia usługi tłumacza polskiego języka migowego (PJM) oraz systemu językowo-migowego (SJM). Usługa jest bezpłatna i dostępna w godzinach pracy urzędu.
Zamiar skorzystania z pomocy tłumacza należy zgłosić pisemnie najpóźniej na 3 dni robocze przed dniem zamierzonej wizyty na adres:
Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji poświęconej temu tematowi.