Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

SP za rok 2020 – w Portalu Sprawozdawczym od 12 marca 2021 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
08.03.2021

Od dnia 12 marca 2021 roku Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna kolejną edycję badania na formularzu SP.

W badaniu uczestniczą przedsiębiorstwa niefinansowe prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których liczba pracujących wynosi 10 osób i więcej.

Badanie dostarcza m.in. informacji o wartości aktywów i pasywów podmiotów (prowadzących pełny zestaw rachunków, tj. sporządzających bilans) oraz przychodów, kosztów i wyników finansowych charakteryzujących ich kondycję, w tym m.in. wskaźniki rentowności obrotu, wskaźniki płynności oraz rentowności majątku: obrotowego, trwałego i aktywów. Badanie dostarcza także informacji o pracujących i zatrudnieniu, rodzajach działalności przedsiębiorstwa oraz rodzajach działalności w jednostkach lokalnych. Wyniki badania wykorzystywane są na potrzeby organów rządowych, samorządowych oraz innych instytucji. Stanowią także cenną informację dla samych przedsiębiorców, pozwalając m. in. uzyskać punkt odniesienia dla oceny wyników finansowych uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo.

Zapewnienie wysokiej jakości informacji wynikowych jest możliwe dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców przekazujących dane statystyczne. Serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy w dotychczasowych edycjach badania poświęcili swój czas na wypełnienie sprawozdań. Zachęcamy również do zapoznania się z efektem naszej wspólnej pracy – opracowaniami GUS: Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2019 r., „Bilansowe wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w 2019 r.”, Przedsiębiorstwa niefinansowe według rodzajów i miejsc prowadzenia działalności w 2019 roku”, „Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2019 r.”. Informacje zgromadzone w badaniu dostępne są również w Dziedzinowej Bazie Wiedzy „Przedsiębiorstwa Niefinansowe” oraz Banku Danych Lokalnych.

Podmioty, które otrzymały powiadomienie o udziale w badaniu za 2020 rok, prosimy o przekazanie danych poprzez Portal Sprawozdawczy GUS. Formularz elektroniczny będzie dla Państwa dostępny w dniach: 12 marca – 4 maja 2021 r.

Pomoc merytoryczną w wypełnieniu sprawozdania można uzyskać w witrynie internetowej Ośrodka Statystyki Przedsiębiorstw Niefinansowych. Zachęcamy do korzystania z udostępnionych tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), a w przypadku, jeśli nie wyjaśnią one wszystkich Państwa wątpliwości – do kontaktu z pracownikami naszego Urzędu, których dane dostępne są w Wyszukiwarce kontaktów. Ze względu na znaczną liczbę podmiotów korzystających z naszych linii telefonicznych, szczególnie polecamy Państwa uwadze możliwość kontaktu z pracownikami Urzędu za pośrednictwem wewnętrznej poczty Portalu Sprawozdawczego lub dostępnych w Wyszukiwarce adresów e-mail.

Do góry