Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

SP za rok 2019 – w Portalu Sprawozdawczym od 13 marca 2020 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
10.03.2020

Od dnia 13 marca 2020 roku Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna nową edycję badania na formularzu SP.

W badaniu uczestniczą przedsiębiorstwa niefinansowe prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których liczba pracujących wynosi 10 osób i więcej.

Badanie dostarcza m.in. informacji o wartości aktywów i pasywów podmiotów (prowadzących pełny zestaw rachunków, tj. sporządzających bilans) oraz przychodów, kosztów i wyników finansowych charakteryzujących ich kondycję, w tym m.in. wskaźniki rentowności obrotu, wskaźniki płynności oraz rentowności majątku: obrotowego, trwałego i aktywów. Badanie dostarcza także informacji o pracujących i zatrudnieniu, rodzajach działalności przedsiębiorstwa oraz rodzajach działalności w jednostkach lokalnych. Wyniki badania wykorzystywane są na potrzeby organów rządowych, samorządowych oraz innych instytucji. Stanowią także cenną informację dla samych przedsiębiorców, pozwalając m. in. uzyskać punkt odniesienia dla oceny wyników finansowych uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo.

Zapewnienie wysokiej jakości informacji wynikowych jest możliwe dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców przekazujących dane statystyczne. Serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy w dotychczasowych edycjach badania poświęcili swój czas na wypełnienie sprawozdań. Zachęcamy również do zapoznania się z efektem naszej wspólnej pracy – opracowaniami GUS: Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2018 r., „Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych w 2018 roku”, Podmioty gospodarcze według rodzajów i miejsc prowadzenia działalności w 2018 roku”, „Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2018 roku”. Informacje zgromadzone w badaniu dostępne są również w Dziedzinowej Bazie Wiedzy „Przedsiębiorstwa Niefinansowe” oraz Banku Danych Lokalnych.

Podmioty, które otrzymały powiadomienie o udziale w badaniu za 2019 rok, prosimy o przekazanie danych poprzez Portal Sprawozdawczy GUS. Formularz elektroniczny będzie dla Państwa dostępny w dniach: 13 marca – 1 czerwca 2020 r.

Pomoc merytoryczną w wypełnieniu sprawozdania można uzyskać w witrynie internetowej Ośrodka Statystyki Przedsiębiorstw Niefinansowych. W związku ze stosowanymi w Urzędzie Statystycznym w Warszawie działaniami profilaktycznymi związanymi z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 uprzejmie informujemy, że kontakt telefoniczny z naszymi pracownikami w sprawie ankiety SP może być obecnie utrudniony. Przepraszamy za związane z tym niedogodności i uprzejmie prosimy o kontaktowanie się z nami, w miarę możliwości, przede wszystkim za pośrednictwem wewnętrznej poczty Portalu Sprawozdawczego lub adresów e-mail dostępnych w Wyszukiwarce kontaktów.

Do góry