Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

SP za rok 2018 – w Portalu Sprawozdawczym od 14 marca 2019 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
11.03.2019

Od dnia 14 marca 2019 roku Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna nową edycję badania na formularzu SP.

W badaniu uczestniczą przedsiębiorstwa niefinansowe prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których liczba pracujących wynosi 10 osób i więcej.

Badanie dostarcza m.in. informacji o wysokości aktywów i pasywów (podmiotów prowadzących pełny zestaw rachunków, tj. sporządzających bilans) oraz przychodów, kosztów i wyników finansowych charakteryzujących ich kondycję, w tym m.in. wskaźniki rentowności obrotu, wskaźniki płynności oraz rentowności majątku: obrotowego, trwałego i aktywów. Badanie dostarcza także informacji o pracujących i zatrudnieniu, rodzajach działalności przedsiębiorstwa oraz rodzajach działalności w jednostkach lokalnych. Wyniki badania wykorzystywane są na potrzeby organów rządowych, samorządowych oraz innych instytucji. Stanowią także cenną informację dla samych przedsiębiorców, pozwalając m. in. uzyskać punkt odniesienia dla oceny wyników finansowych uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo.

Zapewnienie wysokiej jakości informacji wynikowych jest możliwe dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców przekazujących dane statystyczne. Serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy w dotychczasowych edycjach badania poświęcili swój czas na wypełnienie sprawozdań. Zachęcamy również do zapoznania się z efektem naszej wspólnej pracy – opracowaniami GUS: Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2017 r., „Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych w 2017 roku”, Podmioty gospodarcze według rodzajów i miejsc prowadzenia działalności w 2017 roku”, „Działalność gospodarcza podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 roku”. Informacje zgromadzone w badaniu dostępne są również w Dziedzinowej Bazie Wiedzy „Przedsiębiorstwa Niefinansowe” oraz Banku Danych Lokalnych.

Podmioty, które otrzymały powiadomienie o udziale w badaniu za 2018 rok, prosimy o przekazanie danych poprzez Portal Sprawozdawczy GUS. Formularz elektroniczny będzie dla Państwa dostępny w dniach: 14 marca - 30 kwietnia 2019 r.

Pomoc merytoryczną w wypełnieniu sprawozdania można uzyskać w witrynie internetowej Ośrodka Statystyki Przedsiębiorstw Niefinansowych.

Do góry